Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusunun (SMO) Suriye`nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ`a karşı Fırat Kalkanı Harekatı`nı başlatmasının üzerinden 4 yıl geçerken, bölgenin normalleşmesi ve sivillerin evlerine dönmesi için çeşitli alanlarda Türkiye`nin desteğiyle çalışmalar sürüyor.
Türkiye`nin, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi`nin 51`inci maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı kapsamında, güvenliğini tehdit eden terör örgütü DEAŞ başta olmak üzere Suriye`nin kuzeyinde mevcut teröristleri etkisiz hale getirmek ve sınır güvenliğini sağlamak için 24 Ağustos 2016`da başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı`nın üzerinden 4 yıl geçti.
Operasyonun ilk gününde, Gaziantep`in Karkamış ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Cerablus ilçe merkezi, 23 Şubat 2017`de ise Bab ilçe merkezi DEAŞ`tan kurtarıldı.
Harekatla, 2 bin 55 kilometrekare alana yayılmış yerleşimler 217 gün içinde terörden arındırıldı.
Kahraman Mehmetçik ve SMO askerleri Fırat Kalkanı Harekatı ile 7 ay gibi bir sürede 3 binden fazla DEAŞ`lıyı etkisiz hale getirdi.
Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, 29 Mart 2017`de harekatın bittiğini duyurmuştu. 2 gün sonra da Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, harekatın başarıyla tamamlandığı ifade edilmişti.
Harekatın tamamlanmasının ardından TSK ve SMO birlikleri, bölgenin güvenliğini sağlamaya ve terör nedeniyle yerinden edilen sivillerin geri dönmesi için gerekli koşulları oluşturmaya odaklandı.
Bu kapsamda Türkiye`de eğitilen binlerce yerel polis güçleri göreve başladı.
Türkiye`nin Suriye`de terör örgütlerine yönelik ilk sınır ötesi operasyonu olma özelliğini taşıyan Fırat Kalkanı Harekatı, hem terör örgütü DEAŞ`ın bölgedeki faaliyetlerine son verdi hem de bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine yardımcı oldu.
Hayatın normale dönmesi için sağlık, eğitim ve hizmet alanlarında da Türkiye`nin yoğun katkıları sayesinde bölgenin nüfusu 2 milyonu buldu.
Sağlık alanında bölge halkının yaraları sarılıyor
Sağlık alanında bölge halkının yaraları sarılıyor
Teröristlerden arındırılan bölgelerde hayatın normalleştirilmesi, insani ve teknik yardım kapsamında ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin sunulması ve Suriye`den Türkiye`ye hasta sevkini asgariye indirgemek amacıyla Türkiye Sağlık Bakanlığı adına faaliyetler yürütülüyor.
Bu kapsamda Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekat bölgelerinde ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleriyle ilgili Kilis, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde "Suriye Sağlık Görev Gücü Başkanlıkları" kuruldu.
Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde halihazırda Çobanbey, Azez ve Bab`da 200`er yataklı, Mare ve Cerablus`ta 75`er yataklı toplam 750 yatak kapasiteli 5 hastanede çeşitli sağlık hizmetleri sunuluyor.
Eğitimle terörün izleri silindi
Eğitimle terörün izleri silindi
Türkiye, Suriye`de terör örgütü DEAŞ`tan kurtarılarak güvenli hale getirilen bölgelerde yaşayan bireylerin eğitim hakkından faydalanmalarına da büyük önem veriyor.
Bu kapsamda, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, Milli Eğitim Bakanlığının destekleriyle eğitime hazır hale getirilen 684 okulda bu sene ilkokul, ortaokul ve lise çağında toplam 192 bin 569 öğrenci ders başı yaptı.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz