İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi`nin Şucaiyye Mahallesi`nde yaşayan 18 yaşındaki Uleyva, Gazze`deki Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katıldığı sırada Kasım 2018`de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralandı. Yaralandıktan sonra tedavi altına alınan Uleyva, tek bacağını kaybetti.
Yaşadıklarına rağmen umudunu kaybetmeyen Uleyva, daha önce yaptığı futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlara devam ederken, parkur sporuyla da tanıştı.
Uleyva, ilk etapta parkur yapamayacağını düşünürken, çevresindekilerin de teşvikiyle bölgedeki bir jimnastik ve parkur kulübünde eğitime başlayarak endişelerini giderdi.
Günlük yaptığı egzersizlerle kendini bu alanda geliştiren Uleyva, protezi olmadan tek bacağıyla ve koltuk değnekleriyle sergilediği akrobatik hareketlerle izleyenleri kendisine hayran bırakan bir seviyeye geldi.
İsrail, yaşama sevincimi öldürmeye çalıştı
"İsrail, yaşama sevincimi öldürmeye çalıştı"
Filistinli genç, "İsrail, yaşama sevincimi öldürmeye çalıştı. Gazze`nin çeşitli bölgelerinde parkur yapan gençleri görüyordum. Atlıyor, zıplıyor, akrobatik hareketler yapıyorlardı. Başta onlara üzülerek bakıyordum, hiçbir zaman bunu yapamayacağımı düşünüyordum. Tek bacaklı olduğumu kabullenmem de zor olmuştu. Psikolojik olarak zor zamanlar geçirdim. Ama sonra onları gördükçe ben de bu sporu yapmak istedim" dedi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz