Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinden bu yana 1210 fanatik Yahudi gruplar halinde Mescid-i Aksa`nın güneybatısındaki El-Meğaribe (Fas) Kapısı`ndan Harem-i Şerif`e baskın düzenlediği belirtildi.
Açıklamada, büyük gruplar halinde el-Meğaribe (Faslılar) Kapısı`ndan Aksa`ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin, avluda ayinler gerçekleştirerek kışkırtıcı eylemlerde bulunduğu ifade edildi.
Sözde Süleyman Mabedi`nin yıkılışının yıl dönümü olarak kabul ettikleri ve "Tişa BeAv" adını verdikleri matem günü dolayısıyla Mescid-i Aksa`ya baskın çağrıları yapan fanatik Yahudilerin, öğleden sonra da Mescid-i Aksa`ya baskınlarını sürdürmesi bekleniyor.
Öte yandan görgü tanıklarına göre de sabah namazından itibaren İsrail polisi, Mescid-i Aksa`da bulunan Filistinlilere saldırıda bulunarak bazılarını gözaltına aldı.
Polisin ayrıca Harem-i Şerif içinde bulunan Kıble Mescidi`ne gaz bombası attığı ve kapıları kapattığı kaydedildi.
Filistinliler engel olmaya çalıştı
Filistinliler engel olmaya çalıştı
Filistinliler de Kral Faysal ve Hutta Kapısı`ndan Mescid-i Aksa`ya baskın düzenlemeye çalışan fanatik Yahudilere engel olmaya çalıştı.
İsrail polisi, fanatik Yahudilerin baskınlarıyla Aksa`nın tüm girişlerini kapatırken, içeride bulunan onlarca Filistinli mahsur kaldı.
Harem-i Şerif`in içinde ve çevresinde gerginlik devam ediyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz