Geçtiğimiz gün, Türkiye saatiyle 18.40`tan sonra Facebook, WhatsApp ve Instagram`a dünya genelinde erişim sorunları yaşandı. Bu uygulamaları kullanamayanlar alternatif sosyal medya ve mesajlaşma araçlarına yöneldi.
İlk açıklama: Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz
İlk açıklama: Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz
İlk olarak Facebook`un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz." ifadelerini kullandı. (Fotoğraf: Reuters)
Twitter, fırsatı kaçırmadı
Twitter, fırsatı kaçırmadı
Mikroblog olarak hizmet veren sosyal medya platformu Twitter ise Facebook, Instagram ve WhatsApp`ın çökmesinin ardından "Herkese merhaba" paylaşımı yaptı. Söz konusu tweet yüzbinlerce kişi tarafından paylaşıldı, milyonlarca beğeni aldı.
Çalışanlar binaya giremedi
"Çalışanlar binaya giremedi"
New York Times teknoloji muhabiri Sheera Frenkel, Facebook çalışanlarının kartlarının şirketin kapılarını açmadığını söyledi. Frenkel, “Çalışanların kesintinin boyutunu değerlendirmeye başlamak için binalara giremediklerini” söyledi. (Fotoğraf: AFP)
İç irtibat kesildi
İç irtibat kesildi
Facebook`taki kesinti, şirket çalışanlarının irtibat kurmasını sağlayan dahili araçların neredeyse tamamını etkiledi. Personelin sadece, iş için kurulan e-posta sistemiyle irtibata geçebildiği bildirildi. (Fotoğraf: Reuters)
Facebook hacklendi mi?
Facebook hacklendi mi?
Privacy Affairs internet sitesinde, siber korsanların yaklaşık 1,5 milyar Facebook kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiğine yönelik haber yayımlandı. Bilgilerin forum sitelerinde satışa çıkarıldığı konuşulurken bir kullanıcı, 1 milyon kullanıcının bilgisi için 5 bin dolarlık bir teklif aldığını iddia etti. (Fotoğraf: AA)
Söz konusu kişi, satışa çıkarılan bilgiler arasında isim, e-posta, konum, cinsiyet, telefon numarası ve kullanıcı kimliklerinin bulunduğunu öne sürdü. Ancak Facebook, hacker saldırısı iddiasını yalanladı. (Fotoğraf: AA)
DNS sunucularındaki problem
DNS sunucularındaki problem
Wall Street Journal`a konuşan ağ izleme şirketi Kentik`in direktörü Doug Madory, Facebook`un pazartesi sabahı ağ yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik yaptığının anlaşıldığını açıkladı. Kentik, bu değişikliğin alan adı sistemi sunucularını etkileyerek DNS sunucularını kullanılamaz hale getirdiğini ve şirketin hizmetlerine erişimi engellediğini söyledi. (Fotoğraf: AA)
Şirket hisseleri düştü
Şirket hisseleri düştü
Küresel erişim sıkıntısıyla birlikte Facebook`un hisselerinde yaklaşık yüzde 5`lik düşüş kayda geçti. Sosyal medyada, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg`in yaşadığı maddi kayıp gündemin çok konuşulanlarından oldu.
Beklenen açıklama geldi
Beklenen açıklama geldi
Facebook`un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.(Fotoğraf: AFP)
Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı. (Fotoğraf: AFP)
Facebook, kesinti sürecinde kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını belirterek, bu yöndeki haberleri yalanladı. (Fotoğraf: Reuters)
Yükleniyor lütfen bekleyiniz