Belçika`nın başkenti Brüksel`den 16 Mayıs`ta yola çıkan rallinin 7 araçlık ilk kafilesi, Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan`ı geçerek Türkiye`ye geldi.
Sürücüleri, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye`nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ve Europa-Orient Rally Derneği Başkanı Wilfred Gehr ralliyi Kapıkule Sınır Kapısında karşıladı.
Bakan Yardımcısı Kaymakcı, rallinin doğuyla batı arasındaki dostluk ve kardeşliğin geliştirilmesine önemli katkıda bulunduğunu söyledi.
COVID-19 salgınına rağmen ralliyi sınırlı sayıda katılımla da olsa yaptıklarını vurgulayan Kaymakcı, ralli kapsamında Türkiye`nin farklı illerinin gezileceğini anlattı.
Türkiye`nin daha yakından tanınması ve keşfedilmesi için çok önemli bir etkinlik yapıldığını söyleyen Kaymakcı, "Bu ralliye katılanlar Anadolu`yu keşfediyorlar. Bu ralli keşfetme ve mutfakları tatma rallisi. Rallide hıza yer yok. Burada rekabet hıza değil dostluğa dayalı. Rallide otoban ve navigasyon kullanımı yasak. Biz özellikle Batı Avrupalıların Türkiye`yi daha iyi keşfetmesini arzu ediyoruz. Türk insanını yakında tanımasını istiyoruz" dedi.
Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Serin de yolculuğun yoğun yağmur altında geçtiğini anlattı. Salgına rağmen ralliyi yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Serin, Türkiye`ye gelene kadar 3 bin kilometreden fazla yol kat ettiklerini anlattı.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı`nın da sürücü koltuğuna geçerek katıldığı ralli ekibine sınır kapısı çıkışında kentin meşhur lezzetleri ikram edildi.
Edirne`yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar ve şekerlemeci Arif Meriç, ralli ekibine tava ciğer, badem ezmesi ve Kavala kurabiyesi ikram etti.
Rallinin Türkiye etabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2021 "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı" kapsamında Ankara`da Mehmet Akif Ersoy`un evi ziyaret edilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilen 2021 Gastronomi Yılı kapsamında ralli güzergahı boyunca Türk mutfağını tanıtan etkinlikler de düzenlenecek.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz