İçişleri Bakanlığının koronavirüs ile etkin mücadele amacıyla aldığı lokanta ve restoranlardaki masa ile sandalyelerin kaldırılması kararı, sosyal mesafe önlemini bir kez daha gündeme getirdi.
Bu karar ile birlikte İstanbul’da sadece yiyecek içecek değil, farklı kategorilerdeki işletmeler de sosyal mesafe kuralını uygulamaya başladı.
Evden çalışma imkanı olanlar evlerinden çıkmayarak insanlarla aralarına mesafe koyabilirken, dışarıda çalışmak zorunda olanlar ise gerekli önlemleri alarak hem kendilerini hem de çevrelerini güvende tutmayı amaçlıyor.
Bahadır Kumbasar, İstanbul’da dondurma satan bir esnaf. Kumbasar, sosyal mesafe kuralını İçişleri Bakanlığının kararından çok daha önce aldıklarını söyledi. Müşteriler ile satış mesafesini en az 1 metre olarak uyguluyor.
Herkes gibi hijyen konusunda aşırı hassas bir dönemden geçtiklerini belirten Bahadır Kumbasar, işletmesini Sağlık Bakanlığı onaylı ekiplerce dezenfekte ettirdiğini anlattı.
Osman Kul ise döner ustası, büfe işletiyor. Sokakların tenha olması her esnaf gibi onun işlerini de olumsuz etkilese de bu durumdan şikayetçi değil. Bahadır Kumbasar gibi o da dükkanına insan sokmuyor, müşterileri ile arasına minimum 1 metre mesafe koyuyor.
Yasaklara rağmen bu kuralı hiçe sayarak dükkanda oturmak isteyen müşteriler de olduğunu belirten Osman Kul, hem kendi sağlığı hem de çevredekiler için sonuna kadar bu uygulamaya devam edeceğinin altını çizdi.
Bu zor günlerde en çok risk altında olan işletmelerden birisi ise eczaneler. Eczacı Belda Özvardar, sosyal mesafe kuralını uygulamak için eczanesinin içerisine güvenlik bandı çekerek kendisini ve çalışanlarını güvende tutmayı amaçlıyor.
Özvardar, eczane içerisinde yerlere çıkartmalar yapıştırarak, müşterilerin sosyal mesafelerini korumalarına yardımcı oluyor.
37 yıldır bu mesleği yaptığını fakat böyle bir durumla hiç karşılaşmadığını ifade eden Belda Özvardar, bu nedenle eczacıların da normal vatandaşlarla hemen hemen aynı güvenlik önlemlerini aldığını dile getirdi.
Kenan Ağbulut ise oyun konsolu dükkanı işletiyor. Sosyal mesafe kuralını da kendine has tarzıyla uyguluyor.
Dükkanın girişini konsol oyunlarının bulunduğu bir rafla kapatan Ağbulut, satışlarını 2 metre mesafeden yapsa da siparişlerin çoğunu kargo firmaları aracılığıyla müşterilerine ulaştırıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz