Esed rejimi güçlerinin ele geçirdiği yerleşimlerdeki siviller, hayatlarını kurtarabilmek için nispeten daha güvenli gördükleri Suriye-Türkiye sınır hattındaki kamplara kaçmak zorunda kaldı.
Yerinden edilen ailelerin bir kısmı, sınır hattındaki çadır kentlerde yer bulurken bir kısmı da okulları kendisine mesken yaptı.
Söz konusu okullarda yerinden edilmiş en az 56 aile zor şartlarda yaşıyor.
İdlib`in Maarratunnüman ilçesinden göç ederek yarı harabe okula sığınan Muhanne Abdullah, "Yazın sıcak, kışın da soğuk oluyor. Allah’ın rahmeti altında yaşıyoruz" dedi.
Zorluk içinde yaşadıklarını belirten Nur Hammam da kış aylarının geldiğini, odun almak için paralarının olmadığını söyledi.
Tek hayalim, bir sobamın olması
"Tek hayalim, bir sobamın olması"
Kış için herhangi bir hazırlık yapamadığı anlatan Hammam, "Tek hayalim, bir sobamın olması, çocuklarımın ısınması için yakacak, onlara meyve ve sebze almak" dedi.
İdlib`deki durum
İdlib`deki durum
Türkiye, Rusya ve İran, 2017`deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.
Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip, 4 bölgeden 3`ünü ele geçirip İdlib`e yöneldi.
Türkiye, Eylül 2018`de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019`da tekrar şiddetlendi.
Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020`de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.
2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz