Halep`in batısındaki Şeyh Ali köyünde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içindeki Halep`in batısındaki Termenin köyündeki akaryakıt istasyonuna karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal etti.
Sivil savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre, saldırıda 4 sivil yaşamını yitirdi. Yaralanan bir sivil hastanede tedavi altına alındı.
Saldırı sonucu, bölgeden dumanlar yükseldi.
Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, patlama sonucu çıkan yangını söndürmeye çalıştı.
İdlib`deki durum
İdlib`deki durum
Türkiye, Rusya ve İran, 2017`deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.
Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3`ünü ele geçirip İdlib`e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018`de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019`da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020`de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.
2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz