Kalkerli kayalıklarda yer alan ve iki kattan oluşan Cunni Mağarası`nın bir bölümünde Ortaçağ kilisesi, doğuya bakan büyük bölümünde ise Türklerin kullandığı damgalarla tasvirler bulunuyor.
Son 20 yıldır bölgede inceleme yapan bilim ekibindeki Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oktay Özgül, Cunni Mağarası`nın Anadolu`daki en eski Türk yerleşmelerinden biri olduğunu söyledi.
Runik harflerin 5 tanesi Anadolu`da ilk olarak burada tespit edilmiştir
"Runik harflerin 5 tanesi Anadolu`da ilk olarak burada tespit edilmiştir"
Mağaranın Anadolu Türk kültür tarihi açısından son derece önemli bir veri alanı olduğuna dikkat çeken Özgül, şöyle konuştu: "Hocalarımızın ve bizim yaptığımız çalışmalar, buradaki ön Türklerin arkeolojisine dayalı bir çalışmadır. Bu çalışma yaklaşık 20 yıldır devam ediyor. Bu çalışmanın temelinde ise Cunni Mağarası yer alıyor çünkü Cunni Mağarası, 1071 yılından önce buraya gelen Türklerin varlığını ispat eden çok önemli bir yerleşmedir. Bu yerleşmede Oğuzlara ait olan damgalar, runik harfler ki bunlar çok önemlidir. Göktürkçe`nin temelini oluşturan runik harflerin 5 tanesi Anadolu`da ilk olarak burada tespit edilmiştir."
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz