Son yıllarda besiciler ile çiftçilere verilen desteklerle hayvan varlığında artış sağlanan Erzurum`da, yılda ortalama 150-200 bin düve batı illeri başta olmak üzere besiciliğin yoğun olduğu yerlere sevk ediliyor.
Türkiye`nin "et deposu" olarak nitelendirilen kentte üretilen hayvanlar, sevk edildikleri şehirlerdeki çiftliklerde belirli canlı ağırlığı kazandıktan sonra et ve et ürünleri olarak piyasaya sürülüyor.
 Yılda 150-200 bin hayvanı birçok ile gönderiyoruz
"Yılda 150-200 bin hayvanı birçok ile gönderiyoruz"
İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, Erzurum`un ülke genelinde büyük bir hayvancılık potansiyeline sahip olduğunu ve büyükbaşta Türkiye`de ikinci sırada yer aldığını söyledi.
Kentin bitkisel üretim ve hayvancılık açısından önemli bir potansiyelinin olduğunu vurgulayan Akar, "16 milyon dekarla Türkiye`nin yüzde 11`inden fazla mera alanın bulunduğu bir il. Türkiye`de 869 bin civarında büyükbaş hayvan sayımız var. Son 4-5 yıla baktığımızda sürekli bir artış trendi var. Sadece büyükbaşta değil küçükbaş hayvan sayısında da önemli artışlarımız mevcut. Ayrıca pandemi aslında tarım sektörünün gelişmesine katkı sağladı. İnsanlar kendi köylerine, doğdukları bölgelere dönerek bu sektörde geçimlerini sağlamaya başladılar. Bitkisel ve hayvansal üretimde olumlu artışlar oldu" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz