Ermenistan`ın, Azerbaycan`ın 2`nci büyük kenti Gence`de gece saatlerinde gerçekleştirildiği saldırıda hayatını kaybeden 13 sivilden 8`i bugün toprağa verildi.
Eskerov ailesinin saldırıda hayatını kaybeden 5 ferdi, yakınları tarafından Gence`deki 4 nolu mezarlıkta Azerbaycan bayrağına sarılı şekilde toprağa verildi.
Baba Suluddin Eskerov, oğlu Bahtiyar Eskerov, eşi Sevil Eskerova, kızlar Nigar Eskerova ve henüz 10 aylık olan Narin Eskerova`nın enkaz altından cansız çıkarıldığı belirtildi.
Maalesef sadece Hatice sağ kalabildi
"Maalesef sadece Hatice sağ kalabildi"
Füzenin isabet ettiği evlerden birinde oturan ve saldırı sırasında uykuda olan Royal Şahnezerov, eşi Zuleyha Şahnezerova ve henüz 5 aylık bebekleri Medine enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.
Saldırıdan sadece 3 yaşındaki kız çocukları Hatice`nin sağ kurtulduğu belirtildi.
Azerbaycan, 27 Eylül`de operasyon başlatmıştı
Azerbaycan, 27 Eylül`de operasyon başlatmıştı
Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine 27 Eylül`de karşı saldırı başlatmıştı.
Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan`ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.
Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova`da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00`dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ`daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.
Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan`ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.
15 Ekim`de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.
Bugün Gence`ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50`nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz