Tekirdağ`da sanayi tesisleri nedeniyle 1970`li yıllardan beri kirlenen Ergene Nehri nefes alacak.
Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Derin Deşarj Sistemi Doğu Hattı hizmete alındı. Kara boru hattının devreye girmesiyle arıtılmış sular ilk kez Marmara Denizi`ne deşarj edildi.
Türkiye`nin en büyük çevre projesinin omurgasını oluşturan etap, başarıyla tamamlandı.
9 OSB`nin içinde yer aldığı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı`ndaki derin deniz deşarjı kara boru hattının doğu bölümü açıldı.
Ergene Nehri`ndeki kirli atıklar temizlendikten sonra arıtılmış sular, denizle buluştu.
Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde diğer bağlantılar da tamamlandıktan sonra bu hatta bağlanacak. Böylece hem Ergene Nehri temizlenecek hem de atık sular arıtılarak Marmara Denizi`ne taşınacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene`yi kurtarmak için Ergene Havzası Eylem Planı`nı devreye aldıklarını, bölgede dağınık halde bulunan ve çevreyi kirleten sanayi kuruluşları için müşterek atık su artıma tesisleri kurmak için harekete geçtiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ergene Havzası`nda arıtılarak temiz hale getirilmiş suların, Marmara Denizi`ne deşarj edilmesi için Derin Deşarj Projesini de başlattıklarını ifade ederek, "Deniz, kara boru hattı ve tünel hattından oluşan projenin kara botu hattını tamamladık. Bugün kara boru hattından arıtılmış sular ilk kez denize deşarj ediliyor" dedi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz