Erciş’te dezenfektan üreten meslek lisesi, 2 milyon lira ciro elde etti
TRT Haber
Van'ın Erciş ilçesinde yüzey ve el dezenfektanı üreten Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinden bu yana 2 milyon 44 bin lira ciro elde etti.
Kimya bölümünde oluşturulan atölyede üretime başlayan 3 öğretmen ile 12 öğrenci, salgının başından bu yana 110 ton el ve yüzey dezenfektanı üretimi gerçekleştirerek, Van ve ilçeleri ile Kars`taki birçok okula gönderdi.
2
Yaptıkları üretimle okulun döner sermayesine 2 milyon 44 bin lira katkı sağlayan öğrenciler, bu sayede hem meslek öğrendi hem de aldıkları maaşa aile bütçesine destek oldu. Yanı sıra sigortalarıda okul tarafından yatırıldı.
3
Okulda "Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor" projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere de ücretsiz dezenfektan ve maske yardımı yapıldı.
4
Okul Müdürü Veysel Sağlam, yaptığı açıklamada, salgının ilk günlerinde ortaya çıkan dezenfektan ihtiyacının karşılanması için okulun kimya bölümünde üretime başladıklarını söyledi.
5
Şu ana kadar 110 ton el ve yüzey dezenfektanı üreterek 2 milyon 44 bin lira ciro elde ettiklerini belirten Sağlam, ürünleri Van ve Kars`taki okullar ile kamu kurumlarına verdiklerini aktardı.
6
Sağlam, bu süreçte ihtiyaç sahibi ailelere de gereken desteği verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Öğrencilerimiz hem meslek edindiler hem de aile bütçelerine katkıda bunundular. Bu süreçte sigortalarını da yatırdık. En önemlisi salgın döneminde ülkemizin ekonomisine katkı sağladık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Okulumuzda kurduğumuz atölyede üretim devam ediyor. Bu süreçte bize destek veren Sayın Kaymakamımız ve İl Milli Eğitim Müdürümüze, en zor dönemlerde bile üretimi aksatmayan öğretmen ve öğrencilerime teşekkür ederim."
7
Kimya Bölümü Alan Şefi Mümin Pişkin ise Dünya Sağlık Örgütü`nün onayladığı ürünlerle yüzey ve el dezenfektanı ürettiklerini kaydederek, "Salgının ortaya çıktığı dönemde üretime başladık ve idarecilerimiz destekleriyle büyüttük. Bu süreci avantaja çevirerek öğrencilerimizin meslek edinmesini de sağladık." dedi.
8
Öğrencilerden Uğur Bahadır da hem aile bütçesine hem de Covid-19 ile mücadeleye katkı sağlamak için öğretmenleriyle dezenfektan üretimi yaptıklarını anlattı.
9
Atölyede mesleği devam ettirebilecek bilgi ve birikimler kazandıklarını ifade eden Bahadır, desteklerinden dolayı öğretmenlerine teşekkür etti.
10
11
12
13
Fotoğraf: Necmettin Karaca
Yükleniyor lütfen bekleyiniz
SIRADAKİ GALERİ
Coğrafi işaretli kuzusundan kokoreç yapıp Türkiye'ye satıyorlar