Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Küresel Elektrikli Taşıtlar 2021 raporuna göre, küresel otomotiv endüstrisi koronavirüs salgını nedeniyle 2020`de büyük bir şok yaşadı ve bir önceki yıla göre yüzde 16 daraldı.
Otomotiv pazarındaki daralmaya rağmen, geçen yıl dünya genelinde satılan elektrikli araçların sayısı yüzde 41 artışla 3 milyon seviyesinde gerçekleşti. Elektrikli araç satışları geçen yıl dünyadaki toplam araç satışlarının yüzde 4,6`sını oluşturdu.
Elektrikli araca yapılan harcama yüzde 50 arttı
Elektrikli araca yapılan harcama yüzde 50 arttı
Tüketicilerin elektrikli araçlara yaptığı harcama 2020`de bir önceki yıla göre yüzde 50 artarak 120 milyar doları buldu. Aynı zamanda, hükümetlerin elektrikli araçlara sağladığı destek ve teşvikler de 14 milyar dolar olarak hesaplandı.
Geçen yıl elektrikli araç satışlarında rekor olarak kayda geçen bu artışla, dünyada kullanımda olan toplam elektrikli araçların sayısı 10 milyonu aştı.Ayrıca, toplam elektrikli kamyonet, kamyon ve otobüslerin sayısı da yaklaşık 1 milyona ulaştı. Bu dönemde halka açık hızlı ve yavaş şarj ünitesi sayısı 1 milyon 300 bin oldu.
Elektrikli araçların küresel elektrik tüketimindeki payı arttı
Elektrikli araçların küresel elektrik tüketimindeki payı arttı
Geçen yıl küresel elektrikli araç filosunun toplam elektrik tüketimi 80 teravatsaatin üzerinde gerçekleşti. Bu tüketim Belçika`nın bugünkü elektrik tüketimine karşılık gelirken, elektrikli araçların talebi küresel elektrik tüketiminin yüzde 1`ini oluşturdu.
Avrupa, 2019`a göre satışları ikiye katladı ve geçen yıl ilk defa Çin`i geride bırakarak 1,4 milyon adet satışı gerçekleştirdi. Çin`deki elektrikli araç satışları ise bu dönemde yüzde 9 artışla 1,2 milyon adet olarak kayıtlara geçerken, ABD`de 295 bin elektrikli araç satıldı.
Çin`in toplam elektrikli araç filosu geçen yılki satışların ardından 4,5 milyona, Avrupa`nın ise 3,2 milyona yükseldi.
Elektrikli araç sahibi olmak isteyenlere sunulan teşvik talebi artırdı
Elektrikli araç sahibi olmak isteyenlere sunulan teşvik talebi artırdı
Dünyada elektrikli taşıtlarındaki büyümede, hükümetlerin izlediği destekleyici politikalar, ülkelerin elektrikli araç sahibi olmak isteyenlere sunduğu teşvikler, marka ve model çeşitliliği ve batarya üretimindeki maliyetlerin düşmeye devam etmesi gibi sebepler etkili oldu.
Araç üreticileri geçen yıl tüketicilere 370 elektrikli araç modeli sunarken, bu rakam 2019`a göre yüzde 40 artış gösterdi.
2021’in ilk çeyreğinde artış devam etti
2021’in ilk çeyreğinde artış devam etti
Elektrikli araç satışlarındaki büyüme bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Bu dönemdeki satışlar geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 140 yükseldi. Söz konusu dönemdeki artışta Çin`de 500 bin, Avrupa`da ise 450 bin adet elektrikli araç satışı belirleyici rol oynadı.
2030`da 145 milyon elektrikli araç yollarda olacak
2030`da 145 milyon elektrikli araç yollarda olacak
Dünyada elektrikli araç pazarının gelecek 10 yılda önemli bir büyüme kaydedeceğini öngören rapora göre, mevcut politikalar ve eğilimler ışığında 2030`da yollardaki toplam elektrikli araç, ağır vasıta, kamyonet ve otobüslerin sayısı 145 milyona ulaşacak.
Öte yandan, hükümetlerin uluslararası iklim ve enerji hedeflerini hızlandırmaları durumunda bu rakam 230 milyonu bulabilir.
“Mevcut satışlar cesaret verici”
“Mevcut satışlar cesaret verici”
IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, elektrikli araçların dünya çapında sıfır emisyon hedeflerine ulaşılması için olmazsa olmaz bir rol oynadığını vurguladı.
Birol "Mevcut satışlar oldukça cesaret verici fakat iklim ve enerji hedeflerimiz satışların daha hızlı şekilde artmasını gerektiriyor. Hükümetler, ekonomik toparlanma paketlerini kullanarak batarya üretimi ve şarj altyapısı geliştirmeye yatırım yapılmasını sağlamalı ve elektrikli araçların daha hızlı şekilde entegrasyonu gerçekleştirilmeli." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz