İsrail`in El Halil çevresinde ve şehirdeki sokak girişlerinde sık sık uyguladığı engel ve bariyerler bölgeye giriş-çıkışları kısıtladığı gibi çarşı ve pazardaki hareketliliğin zayıflamasına buna bağlı olarak pek çok esnafın dükkanını kapatmasına neden oluyor.
Yaklaşık 7 bin Filistinlinin yaşadığı Eski Şehir`in çarşı ve pazarlarında, ramazan ayının gelmesiyle kısmi bir hareketlilik gözleniyor.
Mescid-i Aksa`dan sonra kutsal mekanlar açısından Filistin topraklarındaki en önemli ikinci yer olarak addedilen Harem-i İbrahim Camisi`ne ev sahipliği yapması, Eski Şehir`deki ramazan hareketliliğinin en önemli etkeni olarak gösteriliyor.
Tarihi açıdan Batı Şeria`nın nabzı konumundaki El Halil`in Eski Şehir beldesinde, çok sayıda çarşı ve dükkan yer alıyor. Ancak İsrail`in 1967`deki işgaliyle beldede başlayan sıkıntıların, tarihe "Harem-i İbrahim Katliamı" olarak geçen 1994`teki cami saldırısının ardından yıllar içinde giderek arttığı belirtiliyor.
Fanatik Yahudi yerleşimci Baruch Goldstein`ın, 25 Şubat 1994`te El Halil`de bulunan Harem-i İbrahim Camisi`nde sabah namazını kılan Filistinlilerin üzerine ateş açması sonucu 29 kişi şehit olmuş, 150`den fazla kişi yaralanmıştı.
İsrail, olayın ardından faili cezalandırmak ve yerleşimcilerin hareketini kısıtlamak yerine, Filistinlilerin Eski Şehir`e ve Harem-i İbrahim Camisi`ne erişim prosedürlerini sıkılaştırdı ve merkez çarşısı El-Hisba ile ana caddelerden Eş-Şuheda başta olmak üzere pazarları ve hayati öneme sahip yolları kapattı.
Filistin`de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası`nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetiminin uyguladığı askeri tedbirler de Eski Şehir`in belini büken ikinci darbe oldu.
İsrail, beldede daha fazla çarşı ve pazarı kapattı, askeri noktalar ile bariyerleri artırdı.
İsrail askerlerinin Eski Şehir`deki daraltıcı politikası
İsrail askerlerinin Eski Şehir`deki "daraltıcı" politikası
El Halil Belediye Başkanı Yusuf el-Caberi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eski Şehir`in yaklaşık 20 yıldır İsrail`in Filistinlilere ve Harem-i İbrahim Camisi`ne uyguladığı ihlallere tanıklık ettiğini belirtti.
Caberi, beldede oluşturulan İsrail`e ait onlarca askeri kontrol noktası neticesinde ortaya çıkan hukuksuz uygulamalar nedeniyle çok sayıda esnafın dükkanını kapatmak zorunda kaldığını anlattı.
Beldenin ramazan ayında binlerce ziyaretçi çektiğine işaret eden Caberi, mübarek ayda hayatın normale döndüğü Eski Şehir`in diğer aylarda ise ziyaretçisinin olmadığını kaydetti.
Eski Şehir`den ayrılmak zorunda kalan Filistinlilerin yeniden beldeye yerleşebilmeleri için "El Halil İmar Komitesi" kurulduğunu hatırlatan Caberi, bundan 20 yıl önce yaklaşık 400 olan belde nüfusunun, belediyenin çalışmaları ve bu komite sayesinde şu an 5 bine kadar yükseldiği bilgisini verdi.
Caberi, "İsrail`in uyguladığı politikaların yanı sıra verdiği askeri talimatlar gereği kapatılan ve açılamayan yüzlerce dükkan mevcut." ifadelerini kullandı.
Bazı esnaflar dükkanlarını sadece ramazan ayında açıyor
Bazı esnaflar dükkanlarını sadece ramazan ayında açıyor
Turşucu Nesim eş-Şeludi, "Ramazan ayından önce bazı günler hiç siftah yapamadan kepenk indiriyorduk. Mübarek ayın girmesiyle çarşı ve pazarlar hareketlendi." dedi.
Bazı esnafların dükkanlarını sadece ramazan ayında açtığını söyleyen Şeludi, mübarek ayın girmesiyle Eski Şehir`deki Harem-i İbrahim Camisi`ne yönelik ziyaretlerin arttığını bunun da çarşı ve pazarda hareketliliğe yol açtığını dile getirdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz