Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, "Eğirdir iki göl haline dönüşecek" uyarısında bulundu.
TTKD Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü`nün, kimyasal ve sanayi atıklar ile aşırı su alımı, gölü besleyen kaynakların engellenmesi gibi nedenlerden dolayı hızla kirlendiğini ve su kaybı yaşadığını söyledi.
Çamaşır makinesi gibi köpürdü
Çamaşır makinesi gibi köpürdü
Özellikle elma bahçeleri başta olmak üzere tarım arazilerinde kullanılan kimyasal atıkların göle ulaşıp, ciddi kirlilik yaşanmasına neden olduğunu belirten Dr. Kesici, bu sebeple de son günlerde gölde köpürmeler görülmeye başlandığını aktardı.
En son ağustos ayında gölün birçok noktasında ölçümler yapan Kesici, 520 kilometrekare olan göl yüzeyinin, geçen yılki ölçümlerde ortalama 84 kilometrekare kayıpla 436 kilometrekareye, su seviyesinin de ortalama 16 metreden 6 metreye düştüğünü söyledi.
Göl buradan ikiye bölünebilir
"Göl buradan ikiye bölünebilir"
Gelendost- Yenice ile Senirkent- Akkeçili arasındaki Kemer Boğazı`nın kurumasıyla kamışlık, sazlık istilasına uğradığına da dikkat çeken Dr. Kesici, kuruma devam ederse gölün bu noktadan ikiye bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.
Dr. Kesici, “1.2 kilometreye düşen alanda doğudan batıya teknelerin geçmesi adeta imkansızlaştı. Buralarda su seviyesinin yer yer 1 metrenin altına düşmesi ve alanın aşırı sazlıkla kaplanması nedeniyle balçık ve bataklık alanlar giderek arttı" dedi.
Fotoğraf. DHA
Fotoğraf. DHA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz