Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılamayan 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yıl tedbirler kapsamında 2-4 Temmuz tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı`nda seyircisiz gerçekleştirilecek.
Dualı çayıra çıkmak için gün sayan pehlivanlar, Kırkpınar`a yoğun antrenman temposuyla hazırlanıyor.
Sarayiçi`nde hazırlık yapan güreşçiler, Kırkpınar`ı heyecanla bekliyor.
Kıspetlerini giyen pehlivanlar, paça bağlayıp yağlandıktan sonra cazgırın duasıyla antrenmana başlayıp davul-zurna ritimleriyle güreş tutuyor.
Edirne Şahi Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırkpınar`ın yapılacak olmasının güreş camiasını mutlu ettiğini söyledi.
2021 yağlı güreş sezonunun Kumluca Güreşleri`yle başladığını ifade eden Delen, yağlı güreş hasretinin sona erdiğini vurguladı.
En güzel şekilde güreşlerimizi yapacağız
"En güzel şekilde güreşlerimizi yapacağız"
Kırkpınar`ın "Edirne`nin düğünü" olduğunu belirten Delen, "Güreşlerimizi geçen sene yapamadık. Bu yıl ki güreşler öncesi çalışmalarımıza başladık. Tüm tedbirleri alarak antrenmanlarımızı yapıyoruz. İnşallah en güzel şekilde güreşlerimizi yapacağız. Kırkpınar`a gelecek tüm pehlivanlara başarı diliyorum." dedi.
Güreşçi Atakan Makas ise kış aylarında bireysel antrenmanlarla forma girdiklerini, havaların ısınmasıyla çayırda idmanlara başladıklarını ifade etti.
Kırkpınar`a hazırlandıklarını dile getiren Makas, "Güzel bir formla Kırkpınar`a gireceğiz. İnşallah 40 gün içinde en iyi forma girip kulübümüz ve kentimizi temsil edeceğiz." diye konuştu.
Şafak Yanık da Kırkpınar`da güreş tutmak için sabırsızlandıklarını bildirdi.
Yağlı güreş cazgırı Ergun Sevindi: Seyircimiz Kırkpınar`ı çok özledi
Yağlı güreş cazgırı Ergun Sevindi: "Seyircimiz Kırkpınar`ı çok özledi"
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Cazgırı Ergun Sevindi, güreş camiasının yağlı güreşi çok özlediğini belirtti.
Kırkpınar`ı hasretle beklediklerini vurgulayan Sevindi, "Pehlivanlarımız çayırlara, güreşlere hasret kaldı. Pandemi herkesi derinden etkiledi. Ancak aşılar yapıldı, biraz da hastalığın azalmasıyla güreşler başladı. İnşallah hastalık da azalırsa belki de Kırkpınar`ı seyircili yapabileceğiz. Seyircimiz Kırkpınar`ı çok özledi." değerlendirmesinde bulundu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz