Düzce’de dün başlayan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve su baskınlarına müdahaleler sürüyor.
Ölü ve yaralının olmadığı bildirilen selde, müdahale için Genelkurmay Başkanlığından 1 arama kurtarma helikopteri görevlendirildi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarıları doğrultusunda dün sabah saatleri itibarıyla bölgeye Ankara AFAD ve Manisa AFAD’tan personel desteği yapılmıştı.
Düzce’deki çalışmalar için AFAD koordinasyonunda; Düzce, Ankara, Manisa, Samsun ve Bursa il AFAD müdürlükleri, Jandarma, Türk Kızılay, Karayolları GM, DSİ, Düzce İl Özel İdare, İtfaiye, 112, ilçe belediyeler ve STK’lardan toplamda 293 personel ve 49 araç görevlendirildi.
Bölgedeki vatandaşların gıda ihtiyacı da yetkililer tarafından karşılanıyor.
Türk Kızılay ekipleri, 2 ikram aracı ile bölgede 1000 kişiye kumanya sağlayacak şekilde çalışmalarına devam ediyor.
Meteoroloji bölgede yağışın süreceğini açıklarken, dere yataklarında ve yakınlarında bulunan evlerdeki vatandaşların tahliyesi için çalışmalar başladı.
MGM`den alınan bilgiye göre, Çilimli’ye metrekareye 96, Akçakoca’ya 43 ve Cumayeri’ne de 19 kilo yağış düştü.
Bazı köylerde elektrik kesintisi yaşanıyor
Bazı köylerde elektrik kesintisi yaşanıyor
Akçakoca ilçesi Esmahanım, Küpler, Davutağa, Dilaver ve Kurukavak köylerinde sel nedeni ile elektrik kesintileri yaşanıyor.
Düzce Valisi: Risk altındaki vatandaşlarımıza misafirhanelerimiz açık
Düzce Valisi: Risk altındaki vatandaşlarımıza misafirhanelerimiz açık
Düzce Valisi Cevdet Atay, dün akşamdan itibaren bütün kurtarma ekiplerinin sahada olduğunu belirtti.
Risk altındaki vatandaşlar için misafirhanelerin açık olduğunu da duyuran Vali Atay, yapılan uyarıların dikkate alınmasını rica etti.
Selden zarar gören Esmahanım, Uğurlu, Mısırlık, Kırkharman, Boğaziçi ve Akçakoca bölgelerinde incelemelerde bulunan Düzce Valisi Cevdet Atay, yaptığı açıklamada, bölgede yaşayanlara geçmiş olsun dileklerini iletti.
Yağışın geniş bir alanda etkili olduğunu dile getiren Vali Atay, "Allah`a hamdolsun hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadı. Herhangi bir can kaybı söz konusu değil. Bizi sevindiren taraf bu ama elbette ki yollarımıza, köprülerimize zararları söz konusu. Bunlar kısa zamanda giderilir. Uğurlu, Esmahanım ve Dilaver köyümüzde incelemeler yaptık. Oradaki durumu kendi gözlerimizle birebir gördük." diye konuştu.
Ekiplerin bölgelerde çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Vali Atay, şöyle konuştu: "Kaymakamlarımız kriz merkezlerimizin başında olayları birebir takip ettiler. Arkadaşlarımız yağışlar bittikten sonra gerekli hasar tespit çalışmalarını yaparlar. Kısa zamanda neticelenir."
Akçakoca ilçesine bağlı Dilaver Köyü’nde yaşayan 85 yaşındaki Adile Karataş’ı kurtarmak için AFAD ve Düzce Arama Kurtarma Derneği (DAKE) üyelerinden oluşan 6 kişilik ekip yola çıktı.
Zor koşullara rağmen köye ulaşan ekipler, Karataş`ı mahsur kaldığı yerden sedyeyle 500 metre mesafeden taşıdı.
Yaşlı kadın, sel sebebiyle çökmeler meydana gelen yoldan iple çekilerek araca alındı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz