Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon güçlerinin terör örgütü IŞİD`e yönelik hava saldırıları sürüyor. Amerikan ordusu, Irak ve Suriye`de IŞİD hedeflerine karşı 9 yeni hava saldırısı düzenledi. Suriye`de, El Mayadin’in kuzeybatısındaki saldırıda IŞİD’e ait 1 buldozer ile 2 tank imha edilirken, 1 araç da kullanılmaz hale getirildi. Rakka’nın kuzeybatısındaki 2 hava saldırısında ise örgütün büyük bir ünitesine saldırıldığı ve 6 muharebe mevzisinin yok edildiği kaydedildi. Irak`ta da Felluce kentinin kuzeydoğusundaki 4 hava saldırısında IŞİD`in 2 havan takımına, 1 büyük 2 de küçük ünitesine saldırı gerçekleştirildi. Hit kentinin güneydoğusundaki saldırıda 2 çok amaçlı askeri araç kullanılmaz hale getirilirken, Sincar’ın kuzeydoğusundaki saldırıda da yine aynı türde 1 bir araç imha edildi.
Çeçenistan`ın Grozni kentinin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen konser esnasında bir intihar saldırısı düzenlendi. Konser salonunun dışında durdurulan saldırgan, kimlik sorulması üzerine üzerindeki bombaları patlattı. Saldırıda 5 polis hayatını kaybederken 4 kişi de yaralandı.
Brezilya`da yeni Devlet başkanı ikinci turda belli olacak. İkinci turda devlet başkanı Dilma Roussef (DİLMA RUSEF) ile Sosyal Demokrasi Partisi`nin adayı Aecio Neves (ESYO NEVES) yarışacak. İkinci dönem için yarışan Devlet Başkanı Dilma Rousseff (DİLMA RUSEF) oyların yüzde 41`i ile en çok oyu aldı. Roussef`in rakibi Merkez sağdaki Sosyal Demokrasi Partisi`nin adayı Neves ise oyların yüzde 35`ini aldı.
Bulgaristan iki yıl aradan sonra yine kez sandık başına gitti. 7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı yüzde 49 düzeyinde kaldı. Kesin olmayan ilk sonuçlara göre Boyko Borisov`un liderliğini yaptığı Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar partisi oyların yüzde 33`ünü alarak seçimden birinci çıktı. Ülkenin ikinci büyük siyasi gücü olan Bulgaristan Sosyalist Partisi`nin oy oranı ise yüzde 15`in üzerinde. ***Seçimlerde üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi, yüzde 14`ü aşarak üçüncü büyük parti oldu. *** Bir diğer Türk partisi olan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi`nin içinde yer aldığı reformcu blok koalisyonunun oy oranı ise yüzde 9. Yüzde 4`lük seçim barajının bulunduğu Bulgaristan`da ilk sonuçlara göre, parlamentoda 8 parti yer alacak. Seçimlerden birinci çıkan Boyko Borisov, "Bu seçim sonuçlarından hükumet çıkmaz" diyerek yeni bir hükumet krizini işaret etti.
İşgal eylemlerinin sona ermesini isteyen Hong Kong yönetiminin baskısına eylemcilere geri adım attırdı. Polis müdahalesiyle karşılaşmak istemeyen eylemciler hükumet binaları çevresinde kurdukları barikatları kaldırdı. Barikatların kalkması ile de bu binalarda çalışan memurlar görev yapmaya başladı.
Japonya Fanfon tayfunu`na teslim oldu. Tayfunla birlikte gelen yağış bir çok yerde sele sebep oldu. Kara, hava ve deniz ulaşımı aksadı. Başkent Tokyo`ya doğru ilerleyen tayfun en az 1 kişinin ölümüne yol açtı. 3 kişi ise halen kayıp.
Pakistan ve Hindistan sınırında çatışma çıktı. Punjab eyaletin Sıalkot sınır kentinde Hint güçlerince yapılan silahlı saldırıda 4 pakistan askeri hayatını kaybetti. Çatışma sonucu 4 kişi de yaralandı.
Ukrayna`nın Doğusundaki Donetsk kenti ateşkese rağmen roketlerin hedefi oldu. Bir roketin isabet ettiği evde yangın çıktı. 1 kişi yaralandı. 1 ay önce ilan edilen ateşkes sık sık bu gibi saldırılarla ihlal ediliyor. Saldırılar sebebi ile taraflar birbirini suçluyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz