Munzur, Hel, Yılan ve Sülbüs dağları arasında kurulu olan ve deniz seviyesinden 940 metre yükseklikte bulunan kent, el değmemiş doğası, tarihi mekanları, zengin florası ve yaban hayatıyla dikkati çekiyor.
Kentte Bağın ve Golan kaplıcaları ile Mazgirt Kalesi`nin yanı sıra Kırklar Dağı`nın bulunduğu 1430 rakımlı Mazgirt ilçesi, her mevsim farklı güzellik sunuyor.
Kültür, tarih ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan ilçede, yaklaşık 3 bin rakımlı Kırklar Dağı`nda karların erimesiyle yeşilin tonlarına bürünen yaylalar, meşe ormanları ve kırlarda açan çiçekler ile bunların arasında uçuşan kelebekler görenleri hayran bırakıyor.
Hafta içi çok sayıda dağcının gezi rotasında yer alan Kırklar Dağı, Urartular tarafından sarp kayaların oyularak yapıldığı kaya odaları, merdivenler ve su depolarıyla tarihi izler taşıyor.
Yukarı Oyumca köyünden yürüyüşe başlayan doğa tutkunları, dağın zirvesine ulaşmak için çevresi meşe ormanlarıyla kaplı patikada zorlu yürüyüş gerçekleştiriyor.
Bu sırada çeşitli yaban hayvanlarını doğal ortamlarında gözlemleyen doğa tutkunları, 3-4 saatlik yürüyüşün ardından zirveye varıyor.
Her alanı görülmeye değer güzellikler sunuyor
"Her alanı görülmeye değer güzellikler sunuyor"
Yörede fotoğrafçılık yapan Malik Kaya, Kırklar Dağı`na tırmanmak için kent merkezinden Mazgirt ilçesindeki Yukarı Oyumca köyüne kadar araçla geldiklerini söyledi.
Kırklar Dağı`na tırmanmaya başladıkları ilk anda göl manzarasıyla karşılaşmanın kendilerini mutlu ettiğini anlatan Kaya, "Gölde kurbağalar, papatyalar, ördekler ve diğer kuş türleri yavrularıyla bizi karşıladı. Geldiğimiz rota gerçekten her alanı görülmeye değer güzellikler sunuyor." dedi.
Kırklar Dağı`nda önceki medeniyetlere ait yerleşim alanlarının da bulunduğunu belirten Kaya, "Buradaki yerleşim alanları gördüğümüz kadarıyla hep mağaralardan oluşuyor. Urartular döneminden kaldığını biliyoruz ve yerleşim olarak da kaya odalar yapmışlar, kanallar yapmışlar. Yağmur sularının biriktiği havuzları gördük. Çok güzel bir doğa gezisi oldu." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz