El değmemiş birçok güzelliğe ev sahipliği yapan kentte, birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Rabat Vadisi turizme canlılık katıyor.
Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Çemçeli köyünde yer alan vadide, tarihi bir kale, köprü kalıntıları ile şelale ve göletler bulunuyor.
Her mevsim ayrı güzellik sunan vadi, özellikle mayıs-eylül aylarında çevre il ve ilçelerden doğa tutkunlarının gezi rotasında yer alıyor.
Tarihi ve doğal güzellikler iç içe
Tarihi ve doğal güzellikler iç içe
Günübirlik turlarla bölgeyi ziyarete eden doğaseverler, sırasıyla vadideki Rabat Köprüsü, kalesi ve şelalesini gezerek keyifli vakit geçiriyor.
Bölgedeki yaban keçilerini de doğal ortamlarında görüntüleyen ziyaretçiler, geri dönüş yolunda köylülerce kendilerine ikram edilen yöresel lezzetleri tadıyor.
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Genel Başkanı Orhan Kozan, AA muhabirine, Tunceli coğrafyasının huzur iklimi sayesinde güzelliklerini sunmaya devam ettiğini söyledi.
Kentteki Munzur Dağları, Düzgün Baba ve Rabat Vadisi`nin doğasına hayran kaldıklarını belirten Kozan, ilin el değmemiş doğasıyla doyumsuz manzaralar sunduğunu dile getirdi.
 Dehlizlerin içerisinden geçmek müthiş heyecan verdi
"Dehlizlerin içerisinden geçmek müthiş heyecan verdi"
Bölgeyi doğasever ve diğer gezi kulüplerine tavsiye edeceğini anlatan Kozan şöyle konuştu:
"Yemyeşil meşe ormanlarının arasından geçerek kıvrımlı bir patikadan Rabat Vadisi`ne indik. Vadide yaban keçileri bizi karşıladı ve yavrularıyla önümüzden geçtiler. Sonra şelaleye gittik ve arkadaşlarımızın çoğu serinlemek için suya girdi. Rabat Köprüsü`nü gördük ve Rabat Kalesi`ne çıkarken de dehlizlerin içerisinden tepe lambalarımızla karanlıkta yürümek müthiş heyecan verdi."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz