TRT 1`de 2014-2019 arasında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisini izleyen aile, karakterlerin geleneksel kostümlerini giyerek, at binmeye merak sardı.
Beşşar Esed rejiminin saldırılarıyla 4 yıl önce Şam`dan göç ederek İdlib`in Sarmada beldesine sığınmak zorunda kalan Musa Şaban, yaptığı açıklamada, dizi sayesinde çocuklarıyla Osmanlı kültüründen etkilendiklerini söyledi.
Oyuncuların giysilerinin çocukların ilgisini çektiğini anlatan Şaban, "Çocukların talebi üzerine Türkiye`deki bir arkadaşıma kostümleri sipariş verdik. Çocuklar kostümle ata binerken çok mutlu oluyor." dedi.
Şaban, "Türk dizilerini 3 çocuğumla takip ettik. Arapça dublajı yapıldıktan sonra Osmanlı Devleti`nin geleneklerini ve görenekleri anlayarak uygulamaya başladık." ifadesini kullandı.
Diziler sayesinde gizlenen gerçekleri öğrendik
"Diziler sayesinde gizlenen gerçekleri öğrendik"
TRT 1`de 2014-2019 arasında yayımlanan Diriliş Ertuğrul`un tüm bölümlerini izlediğini ifade eden Şaban, "Osmanlı Devleti`nin `işgalci ve baskıcı` bir devlet olduğu öğretiliyordu. Yayınlanan diziler sayesinde gizlenen gerçekleri öğrendik." şeklinde konuştu.
Musa Şaban`ın 11 yaşındaki kızı Yemen, "Boş zamanlarımda babamın Türkiye`den getirdiği kostümü giyerek Cevher isimli ata biniyorum. Osmanlı dizilerini çok seviyorum. Tek hayalim Kudüs`ü fethetmek." dedi.
İkinci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Leen Şaban, Osmanlı dizilerini severek izlediğini dile getirdi. Şaban, "Ertuğrul`un eşi Halime hatunun kostümlerini getirttik." diye konuştu.
6. sınıf öğrencisi Gassan Şaban da Osmanlı tarihini çok merak ettiğini, babasına sürekli bununla ilgili soru sorduğunu dile getirdi.
Suriye`de Beşşar Esed rejimine bağlı okullardaki kitaplarda Osmanlı devleti "işgalci ve Arap düşmanı" olarak gösteriliyor. Halkın bu sayede küçük yaşlardan itibaren Osmanlı`ya düşman olması amaçlanıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz