Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) iş birliğiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen programda, dezavantajlı çocuklar üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü`nün mutfağında kurabiye ve pizza yapıp pişirdi.
Küçükçekmece`deki rehabilitasyon merkezlerinden yararlanan çocuklar, İAÜ ve üniversitenin kurucu vakfı AKEV`in ortak organizasyonunda bir araya geldi.
Anneleriyle birlikte üniversitenin Florya`daki yerleşkesine gelen çocuklar, Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü`nün mutfağında öğretim görevlisi şef Sefa Sabırlı ve öğrencileri eşliğinde ilk önce pizza ardından kurabiye yapımını öğrendi.
Çocuklar, öğrencilerin yardımıyla pizzanın hamurunu açtı, malzemelerini koydu daha sonra pizzalar fırınlarda pişirildi. Ardından şef Sabırlı`nın tarifiyle çikolatalı kurabiyelere şekil veren çocuklar, onları da fırında pişirdikten sonra anneleriyle birlikte yedi. Etkinlik, müzik dinletisiyle sona erdi.
AKEV Koordinatörü Nezihe Atılgan, etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada, AKEV`in eğitim, kültür, sanat, çevre ve sağlık konularında çalışmalar yürüttüğünü, bu çalışmaların yanı sıra sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirdiğini söyledi.
Bu kapsamda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü`nü kutlamak istediklerini dile getiren Atılgan, "Hem engellilerin hem de ailelerinin kaliteli vakit geçirmeleri, üniversite ortamındaki havayı teneffüs etmeleri ve hoşça vakit geçirmeleri için böyle bir organizasyon düzenledik. Daha önceden de gerçekleştirdiğimiz projeler bunlar. Burada çok fazla keyif aldıkları için ara ara bu tarz çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle gastronomi alanında ilgili çocuklarımız aynı zamanda müzikten de hoşlandıkları için böyle hoşça vakit geçirecekleri bir ortam sağlamak istedik kendilerine." diye konuştu. ​​​​​​​
17 yaşındaki Down sendromlu Koray’ın annesi Gönül Ataman da bu tarz etkinliklerin sürekli olmasını istediğini söyledi.
Sosyalleşen çocuklar daha mutlu
"Sosyalleşen çocuklar daha mutlu"
Ataman, ailelerinde başka hiçbir engelli bireyin olmadığına dikkat çekerek “Çocuklarımız bu yaşa geldiklerinde iyi ki de varmış diyoruz. Yaşadığımız zorluklar sadece eğitim anlamında oluyor. Toplumun kabullenmesi açısından da sıkıntılar yaşıyoruz. Sosyalleşen çocuklarımız daha mutlu oluyor ve toplum onları daha iyi kabul ediyor” ifadelerini kullandı.
Üniversitelerde yer verilmesini hedefliyoruz
"Üniversitelerde yer verilmesini hedefliyoruz"
Daha önce de çocuğuyla birlikte bu tarz etkinliklere katıldığına vurgu yapan Ataman, “Bizim artık bir hedefimiz oldu. Üniversite olabilir mi diye düşünüyoruz. Bu çocuklarımıza üniversitelerde yer verebilirler mi? Çok istiyoruz. Çünkü el yatkınlıkları var, uyumlu olan çocuklarımız da var. Bir anne olarak bunu hedefliyorum” diye konuştu.
Pizza ve kurabiye yapmanın kolay olduğunu söyleyen Mert Şimşek, “Mutfakta vakit geçirmeyi çok seviyorum çünkü çok zevkli. Yemek yapmayı da yemek yemeyi de seviyorum” ifadelerini kullandı.
Etkinlikte hamur açmayı öğrendiğini ve hamur açmanın çok kolay olduğunu söyleyen Şevval Deli, “Kurabiye yapıyorum, kurabiye yapmak çok zevkli. En çok pizza yapmayı sevdim. Çok mutluyum. Hamur açmayı öğrendim” dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz