TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş, usta sanatçının vefatını sosyal medya hesabından, "Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, bugün hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin." ifadeleriyle duyurdu.
Bakan Ersoy`dan taziye mesajı
Bakan Ersoy`dan taziye mesajı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Klasik Türk Müziği sanatçısı ve bestekar Alaeddin Yavaşca`ya rahmet, sanat camiasına başsağlığı diledi. Bakan Ersoy, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, Türk sanat müziğinin duayen bir ismini daha kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirtti. Ersoy, "Devlet sanatçımız Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca`ya Allah`tan rahmet, ailesine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı klasik Türk müziği ses sanatçısı İbrahim Suat Erbay da "Türk müziğinin bir devri daha bitti. Türk musikisinin önde gelen fem-i muhsinlerinden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamızın irtihal haberini aldım. Sevenlerine baş sağlığı diliyorum." dedi.
Ankara Devlet Türk Müziği Korosu da Twitter hesabından, "Türk Müziğinin en önemli besteci, ses sanatçısı, duayen hocası Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamız hakkın rahmetine kavuşmuştur." açıklamasını yaptı.
Alaeddin Yavaşca kimdir?
Alaeddin Yavaşca kimdir?
Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, bestekar ve tıp doktoru Yavaşça, 1 Mart 1926`da Kilis`te dünyaya geldi.
"Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok/Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok" sözlerinin bestecisi usta sanatçı, 95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdırdı.
Aynı zamanda hekim de olan Yavaşca, eserlerinin 82`sini görev yaptığı hastanelerde besteledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz