Türkiye karasularında yaklaşık 10 yıldır nadiren görülen kofana balığı, bu yıl 3’üncü kez sürü halinde denizlerde görüldü.
Geçtiğimiz yıl kilogram fiyatı tezgahlarda 200 ile 250 lira arasında satılan Kofana Balığı bu yıl bollukla beraber 80 liraya düştü.
Kofananın ağırlığı ise 7 kilodan ile 12 kiloya kadar çıktı.
10 senedir bu kadar bol değildi
"10 senedir bu kadar bol değildi"
Balcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilerleyen günlerde kofananın daha çok artacağını umduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Kilosu 250-300 liraydı, 80`e düştü bugün. İnşallah bu bolluk devam ederse fiyatın daha da düşeceğini tahmin ediyorum. 10 senedir bu kadar bol değildi. Bu yıl üçüncü defa sürüler halinde çıkıyor. Balıkçı camiası olarak çok mutluyuz."
Kofana bolluğunda havaların soğumasının da etkili olduğunu aktaran Balcı, "Balıklar göç eder, bir yerde durmaz, göç ederken de sürü halinde avlanmaya devam ediyor. Kofananın gözükmesi lüferin, sarıkanatın, çinekopun bol olması demektir. 12 kilograma kadar balıklarımız var." diye konuştu.
7 kilodan 12 kiloya kadar balığımız var”
7 kilodan 12 kiloya kadar balığımız var”
10 sene önce kofana balığının kilosunun 2 buçuk 3 kilo arasında değiştiğini kaydeden Balcı, “10 sene sonra büyüdü geldi Kofana bir tanesi 7 kilodan 12 kiloya kadar balıklarımız var. Büyüklerin lezzet daha güzel oluyor” diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz