Denizden çıkan en ilginç 11 nesne
Denizden çıkan en ilginç 11 nesne
Polonya`nın kıyılarında sürdürülen kazıda bulunan şişe şaşırttı. Arkeologlar, şişelerin içinde halen bölgede satışı yapılan bir maden suyunun bulunduğunu söylerken, diğer bir şişede de bir içkinin bulunduğunu bildirdiler.
Araştırmanın başkanı Tomasz Bednarz; "Bu şişe bizim en değerli buluntumuz oldu, 200 yılldır sualtında kalmış şişelerdeki içeceklerin halen içilebilir vaziyette olduğunu da şaşkınlıkla söylemek isterim" açıklamasında bulundu.
2- Yunanistan’ın antik bilgisayarı 1900 yılında, Elias Stadiatos adlı bir Yunan süngerci, Yunanistan`da Antikythera adlı küçük bir adanın yakınlarında, eski çağlardan kalma bir batık keşfetti.
Bu yaklaşık MÖ 87 yılında batmış bir yük gemisiydi. Bunun içinde bulunan Antikythera Düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenek. Keşfedildiği günden bu yana bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor.
Düzenekle ilgili en çok kabul edilen görüş, kimi gökcisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür "analog bilgisayar" olduğu.
3- Apollo 11’in motorları Mart 2013’te Amazon’un CEO’su Jeff Bezos tamamen çılgınca bir şey yapmaya karar verdi ve Apollo 11’in denizin altında gömülü duran motorlarını geri almanın zamanı geldiğini söyledi.
Uzay gemisinin parçaları 1969’dan beri okyanusta bekliyordu. Çıkarılan motor parçaları Kansas Cosmosphere ve Uzay Merkezinde sergilenmek üzere tamir edilip onarıldı.
4- Antik kent Ne sıklıkla bir şehri kaybedebilirsiniz? Şaşırtıcı şekilde bu sandığınızdan sık oluyor. Neyse ki günümüz teknolojileri su altındaki bu harabeleri yeniden keşfetmeyi mümkün kılıyor.
Bunların en dikkat çekici örneklerinden biri 2000 yılında Mısır sahillerinin derinliklerinde bulundu. Batık Thonis kenti, eski Yunanlılarca Heracleion olarak da bilinir, binlerce yıllık bir geçmişe sahip.
Çıkarılan ve restore edilen bazı buluntular geçmiş dönemin zenginliğini gözler önüne seriyor.
Kentin tamamını su üstüne çıkarmak mümkün olmadı ancak tarihin derinliklerinde kaybolduğuna inanılan kentin varlığı kanıtlandı ve az da olsa gün ışığına çıkmış oldu.
5- Kaderine terk edilmiş zümrütler Florida, Key West’ten Jay Miscovish 2010’da bir barda arkadaşından bir hazine haritası aldı.
Part-time hazine avcısı ve dalışçı Miscovich, milyonlarca dolar servet değerindeki zümrütleri bulmak için Florida’nın Gulf sahilinde keşfe çıktı ve aradığını buldu.
Zümrütlerin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor ancak bu keşif federal araştırmacıların gözünden kaçmadı ve Miscovich zümrütlerden kendisine ödenecek pay olan 80 pounds yani 96.664 euro değerindeki parayı bile almakta zorlandı.
Çünkü hazineyi denizden çıkardığına inandırmak için stresli bir sorgulamaya çekildi. Sonunda Miscovich kendi hayatına devam etme kararı aldı. Bazen hazineleri yerinde bırakmak daha iyidir.
6- Lazarus Balığı: Koelakant balığı Bilim adamları, 65 milyon yıl önce Koelakant`ın neslinin tükendiğine inanıyorlardı. Ve 1938’de bir deniz biyologu tarafından Afrika sahillerinde Endonezyo’da ikinci tür bir Koelakant keşfedildi.
7- Korsan gemisi ve ateş topu 1718’de efsaneleşmiş bir korsan olan Blackbeard’ın gemisi Beaufort sahillerinde batırıldı.
1966’da içerisindeki binlerce kalıntıyla beraber bir batık gemi olan Kraliçe Anne`s İntikamı gemisinin kalıntıları bulundu.
2013’te Kuzey Carolina’nın Kültürel Kaynaklar Departmanı yüzlerce kiloluk büyük silahları derinliklerden çıkarttı. Sonunda 20 farklı top kurtarıldı ve tadilat edildi.
8- Köpekbalıkları, eski ve yeni 2012’de Hint Okyanusu’ndaki birkaç aylık bir balık avı seferi, denizin dibinden en az 8 farklı türden yüzlerce köpekbalığını gün yüzüne çıkardı.
9- Dinazor devrine ait mikroplar Okyanusun derinliklerinde koelakant balığından bile eski olan bir şey saklanıyordu. 2012’de derin deniz sularında dinazor döneminden kalma mikroplara rastlandı.
10- Hitler döneminden kalma kayıp gümüşler Atlantik Okyanusu’nda 36 milyon dolar değerinde 61 ton gümüş bulundu.
1941’de Naziler tarafından vurulan İngiliz SS Gairsoppa gemisi atıklarından çıkan bu gümüşler tek bölgede bulunmuş en fazla hazine dünya rekorunu kırdı.
11- Efsanevi deniz canavarı Deniz altından çıkan en ilginç keşifler listesi, efsanelere konu olan dev dokunaçlara sahip deniz canavarı olmadan tamamlanamazdı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz