Bursa
Bursa
Bursa`nın Gemlik ilçesinde ise Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Liman Başkanlığı organizasyonuyla kutlandı.
Atatürk Anıtı önünde başlayan törenin ardından deniz şehitleri anısına suya çelenk bırakıldı.
Törene, Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Liman Başkanı Asım Sulu, daire müdürleri ve vatandaşlar iştirak etti.
Tekirdağ
Tekirdağ
Tekirdağ`da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla düzenlenen kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.
Yelken Kulübü`ndeki kutlamalara Vali Aziz Yıldırım, protokol üyeleri, huzurevi sakinleri ile yelkenciler katıldı.
Vali Yıldırım ile protokol üyelerinin denize çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, denizde römorkör ve yelkenci gençlerin geçişi yapıldı.
Denizde gösteri yapan iki römorkörün su takı gösterisi ilgiyle izlendi.
Tören, çocukların yelkenlerini suya indirmesiyle son buldu.
Vali Yıldırım, Kabotaj Bayramı`nın, bir ülkenin, mavi vatanın özgürlüğü, bağımsızlığının göstergesi olduğunu belirterek, "Bugün denizlerimize sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez anlıyoruz. Gerek askeri anlamda, gerek sınırlarımızın korunması anlamında, ticaret anlamında mutlaka mavi vatana, denizlerimize sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Mavi vatan, sadece kıyılardan başlamıyor. Mavi vatan, bizim karalarımızdan daha geniş bir alan. Kabotaj Bayramı`nda bunlar sembolik belki ama bu denizlerin ezeli bizim olduğunun bir göstergesidir. Onun içindir ki hepimiz buradayız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun" dedi
Çanakkale
Çanakkale
Çanakkale Cumhuriyet Meydanı`ndaki törende Atatürk Anıtı`na çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törende konuşan Çanakkale Liman Başkan Vekili Cüneyt Aydemir, 1 Temmuz 1926`da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk denizlerinde kapitülasyonların sona erdirildiğini hatırlattı.
Kabotaj Bayramı`nın 1935`ten bu yana kutlandığını belirten Aydemir, "Denize dönen her yüzün ve her gönlün bu ülke için kazanç olması için Denizcilik ve Kabotaj Bayramı`nı bütün halkımızla beraber kutlamaktayız." dedi.
Katılımcılar, törenin ardından "Alınteri-8" isimli feribotla Çanakkale Boğazı`na açılarak deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktı.
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörler de boğazda su gösterisi yaptı.
Bandırma
Bandırma
Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki tören, Cumhuriyet Meydanı`nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı.
Bandırma Liman Başkanlığı Şefi Mustafa Yalçın`ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını müteakip İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı halk oyunları ekibi gösteri sundu.
Törenin ardından 4 römorkörle denize açılan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Liman Başkanı Kürşat Ayyıldız, Liman İşletme Müdürü Orhan Kılıç, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mahir Mavi ve Sahil Güvenlik 85 Bot Komutanı Üsteğmen Mert Yıldırım, deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktı.
Bartın
Bartın
Bartın’da, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla, İnkum Sahili`nde 17 Ocak`ta batan kuru yük gemisinin bulunduğu bölgeye çelenk ve karanfil bırakıldı.
Gürcistan`ın Poti Limanı`ndan yük alarak Bulgaristan`a giden Palau bandıralı `Arvin` isimli kuru yük gemisi, 17 Ocak günü Bartın İnkum sahilinin 1 mil açığında ikiye bölünüp, battı. Gemideki 2`si Rus, 10`u Ukrayna vatandaşı 12 mürettebattan 6`sı kurtarıldı. 3 kişinin cesedi bulunurken, 3 denizciye ise ulaşılamadı.
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle Bartın Limanı`nda tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından Bartın Liman Başkanı Mehmet Akif Arslansoy konuşma yaptı.
Daha sonra römorkör ile denize açılan Bartın Vali Yardımcısı Adem Topaca, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve protokol üyeleri gemi batığının bulunduğu alana çelenk ve karanfil bırakarak, ölen denizcileri andı.
İzmir
İzmir
İzmir`de, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı`nın 95. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.
İzmir Liman Başkanlığınca Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Atatürk Anıtı`na çelenk sunuldu.
Deniz şehitleri anısına Zübeyde Hanım Müze ve Eğitim Gemisi`nden çelenk bırakıldı.
Tören boyunca deniz araçları da kıyıda hazır bulundu.
Törene, İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, İzmir Liman Başkanı Özer Özbey, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz ve diğer ilgililer katıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz