Kocaeli’nin Darıca ilçesinde sahiller, müsilajla kaplanırken, Cevher Dudayev Sahili’nde denize girmek yasaklandı.
İzmit Körfezi’nde müsilaj etkili olurken, Darıca sahilleri de deniz salyasıyla kaplandı. Yapılan temizlik çalışmalarına rağmen yeniden müsilaj, ortaya çıktı.
Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Darıca sahiline "Denize girmek tehlikeli ve yasaktır" yazılı tabelalar koydu.
Zabıta ekipleri ayrıca araçlardan "Lütfen dikkat, Darıca sahilde denize girmek yasaktır" anonsları yaptı. Sahil şeridi boyunca gezen zabıtalar, sahildekileri denize girilmemesi için uyardı.
Darıca Bayramoğlu sahilinde ise sudan numuneler alındığı, çıkacak sonuçlara göre karar verileceği belirtildi.
Şarköy`de mavi bayraklı plajlara müsilaj uyarısı
Şarköy`de mavi bayraklı plajlara müsilaj uyarısı
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ise kentteki mavi bayraklı plajlarda vatandaşların denize girmemeleri için uyarı tabelaları koydu.
Belediye faaliyetlerini durdurdu
Belediye faaliyetlerini durdurdu
Belediye il genelinde bulunan mavi bayraklı plajdaki faaliyetlerini müsilaj nedeniyle halkın sağlığını gerekçe göstererek durdurdu.
Şarköy ilçesinde bulunan mavi bayraklı 6 plaja belediye tarafından "Tüm halkımıza önemle duyurulur" başlığını taşıyan uyarı yazıları asıldı.
Sorumluluk denize girenlere aittir
"Sorumluluk denize girenlere aittir"
Levhalarda, "Marmara Denizi`nde yaşanan müsilaj sorunu nedeniyle mavi bayraklı plajlarımız; bakanlıklar tarafından bilimsel olarak müsilajın denize girenlerin sağlığı üzerine etkileri belirlenerek açıklanan kadar faaliyet göstermeyecek ve bu plajlarda can kurtaran dahil hizmet verilmeyecektir. Denize girilmesi halinde tüm sorumluluk denize giren vatandaşlarımızın kendilerine aittir" yazısı yer aldı.
Denize girmeyi sürdürüyorlar
Denize girmeyi sürdürüyorlar
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi`nin uyarısına rağmen, halkın mavi bayraklı plajlarda denize girdiği görüldü. Şarköy`de yaşayan Hatice Kıyık, alınan önlemlerin önemli olduğunu belirterek, "Dün ve bugün girdik denize. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama kirli geldiğinde çıkıyoruz tabii. Salya dün çoktu bugün yok. Dün akşam çoktu. Çay içerken bile korktum ve kaçtım. Bayağı bir kötüydü" dedi. Şenol Kayı ise , "Bir kez girdim sabah çok temizdi. Öğleden sonra kirlendi. Ama ne yapalım çocuklarımız var torunlarımız var. Biraz da onlar için geliyoruz. Biraz deniz kirli. Denize girdim bir şey hissetmedim. Dediğim gibi sabah temiz öğleden sonra su kötü" diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz