Ege Bölgesi`nin narenciye bahçesi konumundaki Muğla`da bu yıl nar verimi arttı.
Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, hem iç piyasadan hem de yurt dışından nara yoğun talep olduğunu söyledi.
Kentte nar rekoltesinin bu yıl 100 bin ton olduğundan bahseden Çöllü, fiyatların da yüksek seyrettiğini vurguladı.
Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde nar hasadının sürdüğünü söyleyen Çöllü, "Bölgemizde 70-80 bin ton civarında rekolte gerçekleşiyor. Sofralık ve sıkmalık olarak yetiştirilen ürünlere bu yıl talep oldukça iyi. Fiyat olarak da bahçede 3 lira ortalamasında alıcı buluyor. Geçen yıl 40 bin ton rekolte gerçekleşirken fiyatlar da tarlada 2 liradan gitti. Üreticilerimiz bu yılki rekolte ve fiyatlardan memnun. İhracat olarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Ukrayna ve Rusya`ya ürün gönderiliyor" dedi.
Dalyan`da 15 bin ton nar üretiliyor, bunun 13 bin tonu ihracata gidiyor
Dalyan`da 15 bin ton nar üretiliyor, bunun 13 bin tonu ihracata gidiyor
Dalyan`da 20 yıldır nar üretimi ve ihracatı yapan Recai Keçeci de Dalyan`da yetiştirilen narların traktörlerle paketleme tesisine taşındığını, burada kullanım alanına göre ayrılarak paketlendiğini ve Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini anlattı.
Bölgede üretilen yaklaşık 15 bin ton narın büyük bölümünün ihraç edildiğine dikkat çeken Keçeci, "Hem üretim yapmaktayız hem depolama hem de Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Avrupa ülkeleri, biyolojik tarım yaptığımız için Dalyan narını tercih ediyor. Meyvelere zararlı böcekler geldiği zaman biyolojik avcı dediğimiz uğurböceği ailesinden bir böcek var. Bahçelere onlardan salıyoruz. Zararlı olan böceklerin larvalarına saldırıyor, onun üremesini yavaşlatıyor. Bu da bizim işimize geliyor. Böyle olduğunda ilaç kalıntısı olmadığı için Avrupa ülkeleri tarafından tercih edilen bir bölgede ürün yetiştiriyoruz" dedi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz