Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı projelerin açılış törenlerine katılmak üzere Konya`ya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Garı`nda halka hitap etti.
Biz hayalleri ne yaptık, gerçeğe dönüştürdük
"Biz hayalleri ne yaptık, gerçeğe dönüştürdük"
Burada vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya`yı 11 yıl önce yüksek hızlı trenle tanıştırdıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
“11 yıl önce, 2011 yılında Konya’yı yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Biz buyuz. Bizden önce gelenlerin yüksek hızlı tren hayali miydi? Biz hayalleri ne yaptık, gerçeğe dönüştürdük.
Ankara`dan trene binmiş ve Konya`ya kadar bu hızlı ve güvenli konforlu ulaşım aracının keyfini sizlerle birlikte çıkarmıştır.
Hacı Bayram Veli hazretleriyle, Mevlana hazretlerinin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri hamdolsun, milyonlarca insanımızı mutlu etti ve onlara hizmet etti.
Konyalı için artık Ankara`ya, İstanbul ve Eskişehir`e trenle gitmek, diğer ulaşım araçlarından daha rahat, daha kolay, daha ekonomik.
Bu imkanı bir adım daha öteye taşıyor, Karaman`a kadar uzatıyoruz. Bugün Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz.
Bu adımı önce Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara- Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hala gelecek.``
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı`nın son ve Cumhuriyet`in ilk döneminde başlatılan demir yolu seferberliğinin bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldığını söyleyerek,
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı`nın son ve Cumhuriyet`in ilk döneminde başlatılan demir yolu seferberliğinin bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldığını söyleyerek,
``Cumhuriyetin 10`uncu yılında, demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan diyerek marşlar yazılmıştı. Ancak daha sonraki yıllarda Osmanlı`nın son ve Cumhuriyet`in ilk yıllarında başlatılan demir yolu seferberliği bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldı. Ülkemizde demir yolu taşımacılığını yeniden gündemine alan, mevcutları sıfırdan yapmışçasına yenileyen, bunlara yeni hatlar ekleyen yüksek hızlı ve hızlı demir yolunu yapımını başlatan kim oldu? Biz olduk, biz. Biz, 10 bin 959 kilometre olan hatlarının uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Daha önce ülkemizde örneği olmayan bin 213 kilometre yüksek hızlı tren ve 219 kilometre hızlı tren hattını da inşa ettik`` diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz