Cumhurbaşkanı Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi`nde ABD Başkanı Biden ile görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
NATO Zirvesi`nin gündemi itibarıyla çok güçlü bir zirve olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin özellikle ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO`nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir." dedi.
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle son dönemde hububat ve akaryakıt konusunda olumsuz gelişmeler yaşandığına işaret eden Erdoğan, "Bu konuda denge politikasıyla süreci çözmenin gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım. Bir an önce de hububat konusunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım." değerlendirmesinde bulundu.
Biden`dan Cumhurbaşkanı Erdoğan`a teşekkür
Biden`dan Cumhurbaşkanı Erdoğan`a teşekkür
Görüşmenin başında açıklama yapan Biden, Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Biden, Ukrayna`da tutulan ve limanlardan çıkarılamayan tahılın dünya piyasalarına ulaştırılabilmesi için yaptığı "müthiş iş" ve "İsveç ile Finlandiya`nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine izin verilmesi" dolayısıyla Erdoğan`a teşekkürlerini iletti.
Biden, "Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum." dedi.
Görüşme 1 saat 5 dakika sürdü
Görüşme 1 saat 5 dakika sürdü
Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın ABD Başkanı Biden ile basına kapalı görüşmesi 1 saat 5 dakika sürdü.
Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz