Kars ile Ardahan arasında 123 kilometrekare alana sahip gölün bir kısmı, hava sıcaklığının gece sıfırın altında 20 dereceye düşmesiyle buzla kaplandı.
Buz kalınlığının 15 santimetreye ulaştığı göl yüzeyinde turistler yürüyüş yaptı.
Etrafı karlı dağlarla kaplı gölde turistler, buz üzerinde atlı kızak keyfi yaparak gün doğumunu izliyor.
Gölde buz radarı olarak bilinen bir cihazla buz kalınlığını ölçen Kuzey Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, buzun kalınlaşmasında son günlerde etkili olan dondurucu soğukların etkili olduğunu söyledi.
“Buz kalınlığı at arabasıyla gezmek için uygun konumda”
“Buz kalınlığı at arabasıyla gezmek için uygun konumda”
Çoban, göl yüzeyindeki buz kalınlığının her geçen gün arttığını anlattı: "Çıldır Gölü havaların soğumasıyla tamamen buz tuttu ve buz kalınlığı günden güne artıyor. Kars Valiliği önderliğinde Çıldır Gölü`nde, buz radarıyla buz ölçümü yaptık. Bu ölçümü Kars Valiliği her yıl yaptırıyor, bundaki amaçta buzun üstüne insanlar çıkmadan önce gölün güvenli olduğunu öğrenmek."
Emrah Çoban, Çıldır Gölü`ndeki buz yoğunluğunun iyi seviyede olduğuna dikkati çekerek, "Şu anda mevcut gölün blok halinde minimum 15 santim buz tuttuğunu tespit ettik. Gölün üzerinde örnekleme yapmaya devam ediyoruz. Buzun kalınlığı ve yoğunluğu burada at arabasıyla gezmek için uygun görünüyor" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz