Bulgaristan’da bugün eş zamanlı yapılan cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri için halk sandık başına gitti. Ülkede ve yurt dışında yaşayan 6,6 milyonu aşkın kayıtlı seçmen bu yıl parlamento seçimleri için 3. kez oy kullanıyor.
Bulgaristan`daki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için Edirne`de 3, Kırklareli`nde 7, Tekirdağ`da ise 12 sandık kuruldu.
Edirne
Edirne
Edirne`de çifte vatandaşlar, Bulgaristan Başkonsolosluğu ile 75. Yıl İlkokulu`nda iki sandıkta oylarını kullandı.
Çifte vatandaşların oy verme işlemlerinden önce sandık görevlilerince pasaport ve kimlik bilgileri kontrol edildi.
Oyunu kullanan vatandaşlardan Ayşe Uyar (65), seçimlerin özellikle Bulgaristan`da yaşayan Türkler için hayırlı olmasını diledi.
Bulgaristan`da zamanında Türklerin çok büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren Uyar, "Türkçe konuşturmadılar. Hep Bulgarca yazmamızı istediler. Biz bunlar için de çalıştık. Şimdi haklarımızı almak için oyumuzu kullanıyoruz. İnşallah haklarımızı alırız." dedi.
Kırklareli
Kırklareli
Kırklareli`nde yaşayan çifte vatandaşlar Kırklareli TOBB Anadolu Lisesi`nde sandık başına gitti.
Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Ateş, gazetecilere, Türkiye`de 126 sandıkta oy kullanıldığını anımsattı.
Seçime sabahın erken saatlerinde yoğun bir katılım olduğunu ifade eden Ateş, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Tekirdağ
Tekirdağ
Tekirdağ`da da yaşayan çifte vatandaşlar sandık başına giderek oylarını kullandı.
İstanbul
İstanbul
Bulgaristan`da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için İstanbul`daki çifte vatandaşlık sahibi Türkler, Zeytinburnu`ndaki Dr. Reşit Galip İlkokulunda oy kullandı.
Aydın
Aydın
Yükleniyor lütfen bekleyiniz