Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Oğuzhan köyünde, babasından kalma 17 dönümlük araziyi ceviz bahçesine dönüştüren iş insanı İsmail Gedik, köydeki kadınlara da gelir kapısı açtı.
1
Bunun için yaşadığı Eskişehir`de araştırmalar yapan Gedik, 2013 yılında ceviz bahçesi kurmaya karar verdi. Çevresiyle düşüncesini paylaşan Gedik, destek bulmakta zorlandı.
2
Gedik, araziye, 13 çeşit, toplam 450 ceviz ağacı dikti.
3
Her ay 370 kilometre yol kat ederek bahçesinin bakımlarını kontrol eden Gedik, köylülerin de desteğiyle ilk hasadını 2 yıl önce yaptı. Bakım ve hasat döneminde köydeki kadınlar da bahçede çalışarak gelir elde etmeye başladı.
4
Gedik`in bahçesi, içinde 13 çeşit ceviz ağacını barındırması nedeniyle Ar-Ge ve akademik araştırmalara da konu oldu.
5
Cevizler daha toplanmadan satılıyor
Yerli cevize talebin çok fazla olduğunu ifade eden Gedik, şöyle konuştu:
"Bana, `Boşuna yapıyorsun, paranı harcıyorsun. 500 kilometre uzaktan bahçeye bakılmaz, edilmez` dediler. Belki onlar da kendilerine göre haklıydılar ama ben toprakla çok uzak değilim. Çocukluğum toprakla geçti ve köyde ağaç dikerdim. Toplum görmeden inanmıyor. O yüzden gelip gördükten sonra nasıl yapıldığını soranlar çok fazla. Ben bu tür şeylere cevap vermekten bazen bahçeyle ilgilenemiyorum. Soran 10 kişiden ikisi yapsa ülke için kazançtır diye düşünüyorum."
6
7
Fotoğraf: DHA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz
SIRADAKİ GALERİ
Kuraklığın yaşandığı Edirne'de son yağışlar umut verdi