295 kişiyi taşıyan Malezya uçağının füzeyle düşürüldüğü iddia edildi.
Ukrayna`nın Rusya sınırına yakın bölgesinde Malezya Havayolları`na ait yolcu uçağının düştüğü bildirildi.
Rus resmi haber ajansı İtar-Tass`ın bildirdiğine göre, Malezya Havayolları`na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Rusya sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarına düştü.
Uçağın içinde 280 yolcu ve 15 mürettebat olduğu belirtildi.
Uçağın, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada 10 bin metre yükseklikte Rusya hava sahasına girmeden hemen önce düştüğü kaydedildi.
Malezya Havayolları`na ait uçağın düştüğüne dair haberlerin ardından havayolu şirketinden de açıklama yapıldı.
Twitter üzerinden yapılan açıklamada, Amsterdam’dan kalkan MH17 sefer sayılı uçakla irtibatın Ukrayna üzerinde uçtuğu sırada kaybolduğu belirtildi.
Şirket, kısa süre içinde konuya ilişkin daha ayrıntılı açıklama yapılacağını duyurdu.
Rus basınında yer alan haberlerde, uçağın Ukrayna ordusu ile ayrılıkçılar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede düştüğü belirtiliyor.
Uçağın roketle düşürüldüğü iddiaları da bazı haberlerde yer alıyor.
Ukrayna Güvenlik Konseyi Sözcüsü Andrey Lysenko da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçağın bugün saat 16:00 civarında radardan kaybolduğunu bildirdi.
Lysenko, "Uçağın düşmesi, son günlerde Rusya tarafından atılan roketle düşürülen Ukrayna ordusuna ait AN-26 ve SU-25 uçaklarından sonra üçüncü hadisedir. Bu uçağın da vurulduğu ihtimali üzerinde duruyoruz" ifadesini kullandı.
Ukrayna`nın uçağın düşmesiyle bir ilgisinin olmadığını vurgulayan Lysenko, "Ukrayna ordusu, hava hedeflerine karşı herhangi bir operasyon yapmamaktadır" dedi.
Bu arada uçağın karakutularının bulunduğu bildirildi. Rus interfaks ajansı, Ukrayna`dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiş Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Andrey Purgin`in uçağa ait karakutuları Moskova`ya göndereceğini duyurdu.
Purgin, karakutuların Moskova`daki Ülkelerarası Sivil Havacılık Komitesi`ne verileceğini belirterek "Orada çalışan nitelikli uzmanlar kazanın nedenini belirleyecek" dedi.
Malezya Başbakanı Necip Rezak, Ukrayna`da Malezya Havayollarına ait uçağın düşmesiyle ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdiğini bildirdi.
Rezak, basına yaptığı açıklamada uçağın düşmesine ilişkin haberlerin kendisine ulaşmasının ardından, olayın derhal soruşturulması talimatı verdiğini söyledi.
Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uçağın vurularak düştüğünün teyit edilmediğini belirtti. Hüseyin, haberleri kontrol ve teyit etmeleri için orduya talimat verdiğini kaydetti.
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko da olayın araştırılması için uluslararası komisyon kurulmasını talep etti.
Öte yandan düşen yolcu uçağında çok sayıda Hollandalı turistin bulunduğu belirtildi.
Hollanda televizyonu NOS’a açıklama yapan D-Reizen turizm şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Will van den Hoogen, bu uçuş için kendilerinden bilet alan 25 kadar yolcu olduğunu belirtti.
Den Hoogen, söz konusu kişilerin hepsinin uçağa binip binmediğini bilmediklerine değinerek, yolcu yakınlarına yardımcı olmak amacıyla bir telefon hattını hizmete açtıklarını kaydetti.
Başka bir tur şirketi WTC de 20 ile 30 kadar müşterilerinin uçakta bulunduğunu açıkladı.
Uçağın kalktığı Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda da yolcu yakınlarına yardımcı olmak amacıyla bir servisin oluşturulduğu aktarıldı.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin, olayın ardından AB Zirvesi için bulunduğu Brüksel’den ülkesine döndüğü bildirildi.
Uçağın düşmesi nedeniyle şoke olduğunu dile getiren Rutte, gelişmeleri takip etmek için Lahey`e dönmeye karar verdiğini ifade etti.
Rutte, Ukrayna Cumhurbaşkanı’yla görüştüğünü de belirtti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, uçakta 23 ABD vatandaşı da bulunduğu haberlerini şuan da teyit edemediklerini bildirdi.
Bu arada Malezya Havayolları`na ait 285 yolcu ve 15 mürettebatı bulunan MH 17 sefer sayılı uçağın Ukrayna`nın doğusunda düşürülmesinin üstünden zaman geçtikçe, tüyler ürpertici detaylar da su yüzüne çıkıyor.
10 bin metre yüksekte seyrederken düşen uçağın yolcularının, sadece kırsal alana değil evlerin içine de düştüğü yeni yeni ortaya çıkıyor.
Irina Tipunova, uçağın 15 kilometrelik bir alana yayılan enkazının olduğu bölgede yaşayan 65 yaşında bir kadın. Tipunova, yaşadığı o anları şöyle anlatıyor:
"Korkunç bir ses duydum ve etraftaki her şey sallanmaya başladı. Ardından gökyüzünden b ir şeyler yağdığını dördüm sonra feci bir ses geldi ve yatak odasının tavanından içeri bir kadın cesedi düştü. Tavanda kocaman bir delik oluştu."
Tipunova`nın çatısından içeri giren ve Malezya uçağındaki bir yolcuya ait kadın cesedi, hala yatak odasında yerde dürüyor çünkü uzmanlar Tipunova`ya cesede dokunmamasını, inceleme için geleceklerini söylemiş.
Kazanın ardından yaşanan tüyler ürpertici gelişmeler sadece bununla sınırlı değil. Uçağı düşürmekle suçlanan Rusya yanlısı ayrılıkçıların komutanı Igor Girkin ise bir başka iddia ortaya atarak olay yerindeki cesetlerin birçoğunun kanının çekilmiş olduğunu ve bu kişilerin uçak kalkmadan önce zaten ölmüş olabileceklerini öne sürdü.
Bir başka iddia da Ukrayna hükümetinden geldi. Rusya yanlılarını suçlayan Ukrayna hükümeti, yazılı bir açıklama yaparak delil karartmak için olay yerinden 38 cesedin "çalındığını" öne sürdü.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz