Silifke`ye 25 km mesafede Antik Narlıkuyu Limanı`nın 2 km kuzeybatısında, Korykos`un 5 km batısında yer alan Cennet Cehennem Obrukları, yer altı sularının uzun yıllar boyunca kireç tabakasını eriterek içerisindeki suyun boşalması ile altı oyulan tavan yapısının çökmesiyle meydana gelmiş doğal oluşumlar.
Doğal yollarla oluşmuş iki doğa harikasından biri olan elips şeklindeki cennet obruğun ağız kısmının açıklığı 250 x 110 metredir.
Derinliği 70 metre olan oluşumun taban kısmının güney tarafında 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi vardır.
Mağaranın giriş kısmında dikdörtgen planlı, blok kesme taşlarla yapılmış küçük bir kilise bulunmaktadır. Kiliseye basamakla ulaşım sağlanmaktadır. Obruğun taban kısmına 450 basamakla ulaşılmaktadır.
Kilisenin batı kısmında kalan giriş kapısı üzerinde yer alan dört satırlık yazıttan kilisenin Paulus adında dindar bir şahıs tarafından Meyvem Ana`ya yaptırıldığı anlaşılmaktadır.
Kilisenin doğu kısmındaki apsisi ile bu apsisin iki yanında bulunan keşiş odalarının üzeri kubbe ile örtülüdür.
Apsisin kubbesi ve iç duvar kısımları fresklerle süslenmiş durumdadır. Fresklerde Hz. İsa ve havarileri işlenmiştir. Kilise yapısı M.S 5. yüzyıla tarihlenmektedir.
Zeus Tapınağı ise Cennet Çöküğü`nün güney ucunda yer almaktadır. Tapınağın ilk evresi Helenistik Döneme tarihlenmektedir.
Dor düzeninde yapılmış olan Tapınağın kuzey duvarındaki insutu durumunda olmayan taşlara Hellenistik ve Roma dönemlerinde görev almış 130 din adamının adları yazılmıştır.
Tapınak Hıristiyanlık döneminde kiliseye çevrilmiştir.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz