Dicle Üniversitesi (DÜ) Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Oktay Bozan, yaklaşık 200 yıl hüküm süren Harzemşahlar Devleti`nin son hükümdarı Celaleddin Harzemşah`ın Diyarbakır`ın Silvan ilçesindeki mezar yerinden sonra öldürüldüğü yeri de tespit ettiklerini söyledi.
Bozan, Celaleddin Harzemşah`ın öldürülüp kuyuya atılmadan önce Ayn Dar denilen bir köye geldiğinin Sibt İbnü’l-Cevzi ve İbn İmad el-Hanbeli adlı tarihçilerin eserlerinde olayın geçtiğini anlattı.
Oktay Bozan, yaptıkları araştırmada Osmanlı arşivlerinde 1842 tarihli bir nüfus defterinde Silvan`ın kuzeyindeki dağlık bölgede bu isimde bir köyün varlığını ortaya koyduklarını söyledi.
Olay Kavaklıboğaz köyünde geçiyor
Olay Kavaklıboğaz köyünde geçiyor
Tarihi kaynaklardan yola çıkarak Ayn Dar köyünü araştırdıklarını vurgulayan Doç. Dr. Bozan, "Acaba burası doğru mudur değil midir diye araştırmacı Dr. Arafat Yaz ile bunun izini sürmeye başladık. Osmanlı nüfus kayıtlarını inceledik. Acaba böyle bir köy ismi var mı orada diye. Çünkü Celaleddin Harzemşah`ın ölümüyle alakalı İslam tarihi kaynakları Celaleddin Harzemşah`ın dağlık bir bölgede öldürüldüğünü söylüyordu. Silvan`ın çevresinde tek dağlık bölge kuzeydoğusundadır. Yani Hazro bölgesindedir. Silvan`ın hemen kuzeyinde başlayan Hazro`dan Lice`ye ve Tunceli`ye doğru uzanan bir dağ var. Biz o bölgede yoğunlaştık. 1842 tarihli Osmanlı nüfus kaydında Ayn Dar diye bir köye ulaştık. Bu köydeki nüfus verilerini gördük ve bu köyün muhtarı ile de görüştük. Köyün şimdiki adı Kavaklıboğaz köyü. Tarihi verilere uyan yer olup olmadığını incelemeye çalıştık. Tarihi verilerde Celaleddin Harzemşah`ın öldürüldüğü yer şöyle anlatılıyor: Harzemşah, Diyarbakır`dan Silvan`a doğru giderken akşam bir harman yerinde konaklıyor. Peşinde Moğol askerleri var. Sabaha doğru şafakla beraber Moğol müfrezesi Harzemşah ve ekibini tespit ediyor. Saldırı düzenleniyor. Celaleddin Harzemşah`ın ekibi dağılıyor. Harzemşah kendisini takip eden birkaç Moğol askerini öldürüyor ve harman yerinden dağa kaçıyor. Bu dağda eşkıya tarafından öldürülüyor. Hatta öldürüldükten sonra da orada bir kuyuya atıldığını söyleniyor. Harzemşah`ın cenazesi daha sonra Silvan Emiri olan Melik Şahabettin Gazi tarafından getiriliyor. Bölge gerek kuzey güney yönünde gerekse doğu batı yönündeki kervanların, yolcuların geçiş güzergahının hakim noktasındadır. Yani bir eşkıya için bulunmaz bir noktadır. Tarihi verilerle bunun örtüştüğünü görüyoruz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz