Son günlerde yaşanan gel-git olayı nedeniyle sahillerde sular çekildi. Deniz suyunun çekilmesi en çok merkeze bağlı tatil köyü Dardanos`un sahillerinde görüldü.
Balıkçı teknelerinin bağlı bulunduğu kıyı kesimi karayla birleşti. Sahildeki tahta iskele ise tamamen görünür hale geldi.
Sığ su olduğu için de kumsalda 25- 30 metrelik çekilme söz konusu
"Sığ su olduğu için de kumsalda 25- 30 metrelik çekilme söz konusu"
Yaşanan gel git olayıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi üyesi Prof. Dr. Muhammet Türkoğlu, “Dardanos kıyılarında medcezir olayı durumu söz konusu. Gel-git olarak da biliniyor. Dardanos kıyılarında gördüğümüz medcezir olayı, özellikle ekinoks dönemi olarak bildiğimiz 21 Mart’ın son periyodunda ayın güneş ve dünya arasına girmesiyle kuvvetli bir çekim söz konusu oluyor. Dolayısıyla sığ su olduğu için de kumsalda 25- 30 metrelik çekilme söz konusu."dedi.
 “Korkulacak bir olay değil
“Korkulacak bir olay değil"
Sözlerine devam eden Türkoğlu, Deniz suyunun yaklaşık 30 metre çekilmesi olayının doğal olduğunu da sözlerine ekleyen Türkoğlu, “Korkulacak bir olay değil. Bu tamamen doğal bir olay, aslında okyanuslarda Kuzey Amerika ve Avustralya kıyılarında gel-git olayı muazzam bir elektrik oluşturabilecek bir etkiye sahip. Dolayısıyla bizim sularımızdaki gel-git hissedilemeyecek, yılda birkaç kez rastladığımız bir olay” dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz