1915 Çanakkale Köprüsü`ne son tabliye yerleştirildi. 18 Mart Çanakkale Zaferi`nin 107`nci yıl dönümünde açılacak.
2 yaka arası ulaşım 6 dakikaya inecek. Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olacak.
"1915 Çanakkale Köprüsü"nün son tabliye montajını düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.
"Çanakkale Boğazı`nın gerdanlığı" olarak nitelendirilen proje için Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerinin yanı sıra 649`u mühendis 5 bin 95 kişiyle yürütülen çalışmalarda önemli bir noktaya gelindi.
ÇİMTAŞ firması tarafından Bursa`nın Gemlik ve Kocaeli`nin Gölcük ilçelerindeki fabrikalarda üretilen yaklaşık 700 ton ağırlığında, 45 metre genişliğinde ve 48 metre uzunluğundaki tabliye blokları belirlenen noktalara sırayla yerleştirildi.
Çalışmaların en önemli kısmını oluşturan tabliye montajının sonuncusu da köprünün temelini 18 Mart 2017`de atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Böylece köprünün deniz üzerindeki yol bağlantısı tamamlamış oldu. Çanakkale Boğazı`nın iki yakası birleşti.
Köprüdeki tabliye bloklarının yerleştirilme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte araçların geçeceği yoldaki diğer çalışmalara başlanacak.
Gece ve gündüz çift vardiya olarak aralıksız devam eden iş süresince, kara yolu bağlantıları, otoyol çalışmaları, köprünün diğer işlemleri ve teknik çalışmalar gibi diğer unsurlar da tamamlanacak.
Özellikleri itibarıyla "simgelerin köprüsü" olarak anılan, mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan, "dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü`nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşunun 100`üncü yılına atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.
Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı`nın Çanakkale Savaşı`nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.
İki ayak aralığına ilaveten 770`er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı`nın ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.
"2x3" şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım amacıyla kullanılacak. Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi`nin yıl dönümü de olan 18 Mart 2022`de hizmete alınması planlanıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz