Asya ve Avrupa arasındaki en önemli geçiş noktalarından biri olan Çanakkale Boğazı, 18 Mart 2022 tarihinde hizmete açılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü sayesinde modern bir ulaşım yoluna kavuşmuş olacak.
Dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü unvanını da alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü`nün 318 metre yüksekliğindeki kuleleri ise Çanakkale Deniz Zaferi`nin kazanıldığı gün olan 18 Mart`ı simgeliyor.
Çanakkale Boğazı`nın tarih boyunca çeşitli milletlerin ve orduların bir kıtadan diğerine geçişlerine tanıklık ettiği de biliniyor. Çanakkale Boğazı`ndaki ilk köprünün, M.Ö. 480 yılında Pers İmparatorluğu tarafından, Yunanistan`ı fethetmeye giden ordusunun geçişi için Nara Burnu ile Bigalı Kalesi arasına yapılan yüzer köprü olduğu çeşitli kaynaklarda yer alıyor.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Reyhan Körpe, "Yaklaşık 2 bin 500 yıl önce Çanakkale Boğazı`nın en dar yeri olan Nara Burnu ile Bigalı Kalesi arasında kalan bölgeye Persler bir değil, iki köprü inşa ettiler. Bu köprü Pers Kralı Kserkses tarafından, Yunanistan`ı fethetmeye giden Pers ordusunun geçişi için yapılmıştır. Antik kaynaklara göre, yaklaşık 1 milyona yakın askere sahip Pers ordusu Çanakkale Boğazı`nı geçerek, Yunanistan`a gitti" dedi.
Dr. Reyhan Körpe, köprünün yaklaşık 9 ay kadar burada kaldığı söyleyerek, şöyle konuştu: "Daha sonra Çanakkale Boğazı`nın fırtınası, dalgaları bu köprüyü dağıttı. Çanakkale Boğazı`nda tekrar yeni bir köprünün yapılması günümüzde ancak mümkün olabildi. Yani 1915 Çanakkale Köprüsü, aslında Çanakkale Boğazı`nda inşa edilen ikinci köprü oluyor. Çanakkale Boğazı`nda yapılan ilk köprü antik kaynaklardan Herodot`un bize anlattığına göre yaklaşık 700 geminin birbirlerine halatlarla bağlanması, üzerine kalasların ve toprağın döşenmesiyle yapılmış bir yüzer köprü. Nara Burnu ile Gelibolu Yarımadası`ndaki Bigalı Kalesi arasında birbirine paralel iki köprü birden inşa etmişler."
Biri savaşın, diğeri barışın köprüsü
"Biri savaşın, diğeri barışın köprüsü"
Körpe, bugün tamamlanmak üzere olan 1915 Çanakkale Köprüsü`nün yaklaşık 26 kilometre batısında yapılmış olan Çanakkale Boğazı`nın ilk köprüsüne dair günümüzde herhangi bir iz görülmediğini anlatarak, "Çanakkale Boğazı, tarih içerisinde insanların Asya ve Avrupa arasında yüzyıllar, bin yıllar boyunca geçiş yaptığı yer. Şimdiye kadar insanlar, ilk boğaz köprüsünü saymazsak hep bu denizi kayıklarla, gemilerle geçtiler. Bu geçişlerden belki de bizim tarihimiz için en önemlisi Gazi Süleyman Paşa komutasındaki Türklerin, Anadolu`dan Rumeli`ye geçerek, bu toprakları Türk yurdu yapmalarıdır. 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte, fırtınalar artık boğazın geçilmesine engel olmayacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, Asya ve Avrupa`yı binlerce yıl önce olduğu gibi tekrar birbirine bağlayacak. 2500 yıl önce aslında ilk köprü bir savaş amacıyla yapılmıştı, savaşın köprüsüydü. 1915 Çanakkale Köprüsü ise barışın köprüsü oldu. Yani iki kıtayı, insanlığı bir araya getiren barışın köprüsü demek daha doğru olur" dedi.
Fotoğraf: DHA
Fotoğraf: DHA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz