Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş`ın imzasıyla cami ve mescitlerdeki saf düzeniyle ilgili bir yazı gönderilmişti.
Yazıda, toplumun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmasının göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılmasının gerekli görüldüğü anlatılmıştı.
Ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılandığı vurgulanan yazıda, "Temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazları normal saf düzenine göre eda edilebilecek" denilmişti.
Edirne`de yan yana saf tutuldu
Edirne`de yan yana saf tutuldu
Edirne`de başta selatin camilere gelen müminler temizlik ve maske kurallarına uyup yan yana saf tuttu.
Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt, camilerde normal saf düzenine geçildiğini söyleyerek, "Allah`a şükürler olsun normal saf düzenine geçtik. Maske ve hijyen kurallarına dikkat edilecek şekilde namazlarımız eda edilecek. Eskiden olduğu gibi saf düzenine geçiyoruz. Yüce Rabb`imiz bugünleri bize gösterdi. İnşallah bir daha bu durumlarla karşılaşmayız" dedi.
Saf düzeni kararı Uşak`ta memnuniyetle karşılandı
Saf düzeni kararı Uşak`ta memnuniyetle karşılandı
Uşak`taki Yücetepe Camii`ne namaz kılmak için gelen vatandaşlar, öğle namazının farzını normal saf düzenine göre eda etti.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun bir aradan sonra tekrar normal saf düzeninde namaz kılmaya başlayan cemaat, bunun mutluluğunu yaşadı.
Camiye namaz kılmak için gelen 43 yaşındaki İbrahim Ertuğrul, uzun zamandır cemaatle omuz omuza namaz kılmayı özlediklerini söyledi.
Camilerde hijyen kurallarına ve maske takımına dikkat ettiklerini anlatan Ertuğrul, "Yaklaşık 1,5 yıldır, 1,5 metre mesafede namaz kılıyorduk. Bazen camilerimizde almıyordu, yetersiz geliyordu. Şimdi normal saf düzeninde daha fazla cemaatle namazımızı kılabileceğiz. Çok mutluyuz. Allah bir daha göstermesin bu tip hastalıkları" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz