Doğu Anadolu`nun en büyük ikinci gölü olan ve kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü`nde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler nedeniyle bir araya gelen idareciler ile gazeteciler göl üzerinde futbol oynamanın keyfini yaşadı.
Karın, buzun ve beyazın güneşle kucaklaştığı Çıldır Gölü kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
Kars ile Ardahan il sınırları içinde yer alan ve 123 kilometrekare alanıyla Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük tatlı su ve Van gölünden sonra ikinci gölü konumunda olan ve yüzeyi tamamen donan Çıldır Gölünde turistler, Eskimo usulü balık tutarak, atlı kızaklarda Çıldır Gölü’nü dolaşarak, drift yaparak tadını çıkarıyorlar.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü anısına Ardahanlı gazeteciler ile Ardahanlı İdareciler bu özel günde Çıldır gölü üzerinde futbol müsabakasında karşı karşıya geldi.
Maç öncesi ısınmak için halay çeken gazeteciler, daha sonra ellerinde kamera ile düz koşu yaptı.
İdareciler takımında Ardahan Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Kılıç, Çıldır Kaymakamı Fatih Bayram, Çıldır Gençlik ve Spor Müdürü Adnan Korkut ve daire müdürleri, gazeteciler takımında ise yerel ve ulusal gazete temsilcileri yer aldı.
Maç, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu`nun çaldığı düdük ile başladı. İki takım oyuncuları yüzeyi 20 santimetre kalınlığında buz tutan Çıldır Gölü`nde ayakta durmakta zorlandı. Renkli görüntülere sahne olan maç, idarecilerin 7-4 üstünlüğüyle sonuçlandı.
Amaç, Çıldır Gölü`nü tanıtmak
"Amaç, Çıldır Gölü`nü tanıtmak"
Maç sonunda konuşan Serhat Ardahan Gazeteciler Derneği Başkanı Deniz Başlı, `10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle, bugün Gazeteciler Günü olarak kabul edildi. Aynı zamanda bugün İdareciler Günü olarak kabul ediliyor. Gazeteciler ve idareciler bir araya gelerek, günün anısına güzel bir etkinlik yaptık. Türkiye`nin en büyük göllerinden biri olan doğa harikası, üzeri tamamen buzla kaplı Çıldır Gölü`nde bir futbol karşılaşması yaptık. Amacımız, bu önemli günde Çıldır Gölü`nü tüm dünyaya tanıtmaktı` diye konuştu.
Ardahan Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Kılıç, müsabaka sonrası yaptığı konuşmada, ’’10 Ocak İdareciler ve Gazeteciler günü münasebetiyle Çıldır gölü üzerinde güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Burada maksat günün anlam ve önemini hem anımsatmak, anlamak hem de günü beraber geçirmekti. Güzel bir etkinlikti, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.’’ dedi. Çıldır Kaymakamı Fatih Bayrak ise, ’’10 Ocak İdareciler ve Gazeteciler günü münasebetiyle organize edilen maçı Türkiye’nin en büyük buz pisti olan Çıldır Gölü üzerinde yaptık. Bu organizasyonu gerçekleştiren arkadaşları tebrik ediyorum’’ dedi.
Maç sonrası köfte ve çorba ikramı
Maç sonrası köfte ve çorba ikramı
Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu ise buz üstünde yaptığı mangal yapıp kendi elleri ile gazetecilere ve idarecilere köfte ve sıcak çorba ikram etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz