Son yıllarda kuraklığın da etkisiyle kuruma tehlikesi olan Türkiye`nin 7`nci büyük gölü Burdur Gölü`nün su seviyesi, 50 yılda 17,7 metre düştü.
Gölde su seviye ölçümü, 1959 yılının aralık ayında 851,32 metre olarak kaydedildi. Gölde ölçülen en yüksek su seviyesi ise 1970 yılında 857,54 metre oldu.
Burdur Gölü`nün su seviyesi, 1 Haziran 2021 itibarıyla 839.83 metre olarak kaydedildi
Aralık 1959`da 205,54 kilometrekare ölçülen gölün yüzeyi, 1 Haziran 2021 itibarıyla 123,45 kilometrekareye, 6062,48 hektometreküp olarak ölçülen hacim ise 3731,67 hektometreküpe düştü.
3 metre yüksekliğindeki iskele, gölden 2 metre uzaklaştı
"3 metre yüksekliğindeki iskele, gölden 2 metre uzaklaştı"
Burdur Gölü`ndeki kuraklık nedeniyle geçmiş yıllarda sahil olarak kullanılan Şeker Plajı, halk plajı ve göl kıyılarında çatlamış toprak örtüsü oluştu.
Halk plajında 5 yıl önce göl suyunun yüzeyinde yer alan 3 metre yüksekliğindeki iskele, bugünlerde suya yaklaşık 2 metre uzaklıkta bulunuyor.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi`nin (MAKÜ) yüz yüze eğitime geçmesi ile kente giden öğrenciler, göl gezisinde çatlamış toprak örtüsü ile karşılaştı.
Gölün bu hali içimizi acıttı
"Gölün bu hali içimizi acıttı"
Gölde suyun azalmasına çok üzüldüğünü anlatan İlayda Özeken, "Pandemi dolayısıyla eğitimimize online devam etmiştik. Bu yıl yüz yüze eğitim başlayınca geldiğimiz Burdur`da gölün çok fazla çekildiğini fark ettik. Bu durum çok üzücü. Gölün bu hali içimizi acıttı" dedi.
Gölün durumu içler acısı
"Gölün durumu içler acısı"
Burdur Gölü`ne 2 yıl aradan sonra gittiğini belirten Gülcan Akçay ise "2 sene önce Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi`nde eğitime başladık. Geçen yıl pandemiden dolayı burada değildik. Bu yıl yüz yüze eğitimin başlaması ile Burdur`a geldik. Gördük ki göl seviyesi 2 yıl önceye göre bayağı çekilmiş. Bu durum bizi çok üzdü. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmasını istiyoruz, gölün durumu içler acısı" diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz