İktidar koalisyonunda Petkov`un Değişime Devam (PP) partisinin yanı sıra Rusya yanlısı ve eski Komünist Partinin mirasını sahiplenen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve popülist şovmen Slavi Trifonov`un Böyle Bir Halk Var (İTN) partisiyle merkez sağ Demokratik Bulgaristan (DB) ittifakı yer alıyor.
Kabinede, PP 10, BSP ve İTN 4`er ve DB 3 koltuğa sahip. Bulgaristan`ın 99`uncu hükümetinde 5 başbakan yardımcısı ve 15 bakan bulunuyor.
Koalisyon hükümetinde, mayısta kurulan ve bugüne dek ülkeyi yöneten Stefan Yanev`in başbakanlığındaki teknokratlar hükümetindeki isimlere geniş yer verildi.
Yeni hükümette, Kiril Petkov ile PP`nin eş başkanlığını yapan Asen Vasilev, Avrupa Birliği (AB) finansal fonlarından sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olacak.
Görev yerleri belli oldu
Görev yerleri belli oldu
Teknokratlar hükümetinin Başbakanı Stefan Yanev`e yeni koalisyon hükümetinde PP kotasından Savunma Bakanlığı görevi verilirken İçişleri Bakanı Boyko Raşkov ve Eğitim Bakanı Nikolay Denkov, aynı kotadan yeni hükümette de görevlerini sürdürecek.
Savunma uzmanı İTN`li Teodora Gençovska, Dışişleri Bakanı olacak. Sofya Askeri Akademisi mezunu Gençovska; Almanya, Büyük Britanya, İtalya ve ABD’de eğitim gördükten sonra Genelkurmay ve Savunma Bakanlığının NATO ve Avrupa Birliği (AB) Daire Başkanlığını üstlendi.
Petkov, eski Başbakan Boyko Borisov`un lideri olduğu ve parlamentoda ikinci büyük siyasi güç konumundaki Bulgaristan`ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB), üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve popülist aşı karşıtı Yeniden Doğuş partisiyle koalisyon kurmak istemediğini daha önce açıklamıştı. Bu 3 parti muhalefette kalacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz