Bülent Höke ve kardeşi Murat Höke, Hollanda`dan 2014 yılında getirdikleri 14 bin şakayık fidesini Sarıkaya ilçesine bağlı Toprakpınar köyündeki 6 dekarlık alana dikti.
Bozkır arazilerde üçüncü yıldan itibaren verim almaya başlayan Höke kardeşler, büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye`nin dört bir yanından gelen siparişleri karşılamaya çalışıyor.
Murat Höke, verimden çok memnun olduklarını belirterek, "Fiyatı da güzel. Çiftçilere tavsiye edeceğimiz bir ürün. Pancara, buğdaya göre verimi ve geliri çok iyi. 6 dekarlık alanda yetiştirilen şakayık, 60 dekar pancar üretiminden kat kat karlı." dedi.
Şakayık çiçeklerinin Yozgat yöresine uyum sağladığını dile getiren Höke, "Şakayık soğukta yetişen bir ürün. Kışın kar yağarsa o yıl daha güçlü oluyor. Fiyatlar Hollanda`da daha pahalı, 1,5-2 Avro`ya satılıyor. Biz burada 7-8 liradan satıyoruz. Bu yıl pandemiden dolayı Hollanda`dan çiçek getiremedikleri için bize talep daha fazla oldu." diye konuştu.
Bülent Höke de Hollanda`da serada çalışmaya devam ettiğini, Yozgat`a da zaman zaman gelerek kardeşine destek olduğunu söyledi.
Yaklaşık 40 yıldır Hollanda`da şakayık yetiştirdiğini ve deneyimini kendi topraklarına aktarmak istediğini ifade eden Höke, çiçek yetiştiriciliğinin bir sevda olduğunu dile getirdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz