Ailenin 2 oğlu, Avrupa`da İkinci Dünya Savaşı`ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybederken kemik kalıntılarına ulaşılarak kimliği tespit edilen Esnaf Halilovic, soykırımın 26. yılında toprağa verilecek.
Öldürüldüğünde henüz 19 yaşında olan Halilovic, 11 Temmuz`da düzenlenecek toplu cenaze töreninin ardından kimliği tespit edilen 18 kurbanla Potoçari Anıt Mezarlığı`na defnedilecek.
Esnaf Halilovic`in yengesi Rahima Halilovic, yaptığı açıklamada, savaşın, Esnaf`ın ailesini dağıttığını belirterek babasının 1992`de evden işe gitmek için çıktığını ve bir daha asla dönmediğini anlattı.
Halilovic, aileden geriye yalnızca 2 kız çocuğunun kaldığını belirterek "Esnaf, annesini savaş sırasında bir havan topu saldırısında kaybetti. Kimsesiz kalan 4 çocuğa, eşim Sabahet ile sahip çıktık." ifadesini kullandı.
Esnaf`ın erkek kardeşi Almir ve amcası Sabahet`in, orman yolundan "güvenli bölge" Tuzla`ya ulaşmaya çalıştıkları sırada öldürüldüklerini anlatan Halilovic, "Kemik kalıntılarına Suceska bölgesinde ulaşıldı. Yalnızca birkaç kemiği bulundu. Onları defnedip nihai huzura kavuşmalarını sağlayacağız." diye konuştu.
Eşi Sabahet`in kemiklerini ise 2003`te toprağa verdiğini belirten Halilovic, Almir`in cesedine ise hala ulaşılmadığını söyledi.
Halilovic kardeşlerle Srebrenitsa`daki evlerinde vedalaştıklarını hatırlatan Rahima Halilovic, "Esnaf, bana `Merak etme yenge, güvenli bölgeye ulaşacağım.` demişti. Orman yoluna girdiler. Ben de kız kardeşleri, 3 çocuğum ve kayınpederimle Potoçari`ye gittim." ifadelerini kullandı.
Esnaf`ın herkes tarafından sevilen, uysal ve çalışkan bir genç olduğunu anlatan Halilovic, "Suçsuz, günahsızken öldürüldüler." dedi.
Aileden geriye kalan kız kardeşlerin İsveç`te yaşadığını, gidecek kimseleri olmadığı için yalnızca kendisini ziyaret ettiklerini belirten Halilovic, "Bulunan kemik kalıntılarının defnedilmesi gerekiyor ki, başında dua edilebilecek bir mezarları olsun." diye konuştu.
Bu yıl, 19 kurban toprağa verilecek
Bu yıl, 19 kurban toprağa verilecek
Soykırımın 26. yılında düzenlenecek anma törenlerinde, kimliği belirlenen 19 kurbanın cenazesi defnedilecek. Bu yıl toprağa verilecek kurbanlardan en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Azmir Osmanovic, en yaşlısı ise 63 yaşında öldürülen Husein Kurbasic olacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz