Uzmanlara göre endüstri 4.0 devriminin şahlandırıcısı olarak görülen blokzincir teknolojisi, kodlu ve şifreli zincirlerin birbirlerine eklenmesi ile oluşan dağınık ağ yapısına sahip, merkezi olmayan ve aracısız işlem sağlayan veri tabanı sistemi.
Sistem geniş bir yelpazeye sahip. Dijital kimlik, farklı e-ticaret kanalları, dijital haklar, tedarik zinciri yönetimi, noter uygulamaları, kamu kuruluşlarına ait kayıtlar, telif kayıt sistemleri, sağlık kayıtları, küresel ödeme sistemleri gibi alanlar blokzincir teknolojisinin kullanıldığı mecralardan başlıcaları.
Blokzincirin sağladığı veri güvenliği, kimlik doğrulama, şeffaflık gibi imkanlar bu teknolojiye olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Bu teknoloji gerçek bir nesnenin sanal dünyadaki kopyası olan dijital ikizler üzerinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kontrol sağlarken pek çok ürünün sahtesinin üretilmesinin de önüne geçiyor.
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, blokzincirin kullanım alanlarını Twitter hesabından paylaştı. İşte onlardan bazıları...
FİNANS
FİNANS
Gerçek zamanlı uluslararası para transferi, dış ticaret finansmanı, akıllı kontrat kullanımları ile dünya genelinde herkesin kripto para sistemine katılımını sağlayabilir.
TARIM
TARIM
Blokzincir teknolojisi ile tarım süreçlerinde işlem maliyetlerini düşürme, lojistiği optimize etme, izlenebilirliği artırma ve ürün yetiştirme güvenliği protokolleri sağlanabilir.
SAĞLIK
SAĞLIK
Doğumdan bu yana tutulan tüm sağlık kayıtları blokzincir sistemi ile güvenle saklanabilir, ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla ulaşılabilir.
MEDYA VE İÇERİK DAĞITIMI
MEDYA VE İÇERİK DAĞITIMI
Haber dağıtımını daha güvenli hale getirebilecek olan blokzincir, manipülasyonu engelleyerek doğrulanmış bilginin yayımlanmasında önemli rol oynayabilir.
EĞİTİM
EĞİTİM
Eğitim kayıtlarının doğrulanması, işverenlerin ve diğer eğitim kurumlarının öğrenci hakkında güvenle ulaşması sağlanabilir.
EĞLENCE
EĞLENCE
Müzik ve film endüstrisinde telif hakları blokzincir ile güvence altına alınabilir.
HUKUK
HUKUK
Blokzincir teknolojisiyle dokümanların güvenli bir şekilde saklanması ve doğrulanması sağlanarak yasal dokümanlarla ilgili sorunlar giderilebilir.
GIDA ENDÜSTRİSİ
GIDA ENDÜSTRİSİ
Tedarik zinciri ve gıda güvenliği gibi önemli süreçleri tanımlamak ve pazar takibini sağlamak için kullanılabilir.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz