Ereğli Demir Çelik Fabrikasından 27 yıl önce emekli olan 73 yaşındaki Mehmet Koç, ailesiyle ilçeye bağlı Göktepe köyüne dönmeye karar verdi.
Koç hem boş zamanını değerlendirmek hem de gelir sağlamak amacıyla yaklaşık 10 yıl önce eşiyle bahçelerine ektikleri gözyaşı otu tanelerini kurutarak takı ve bileklik yapmaya başladı.
Haftada 50`şer kolye, bileklik ve tespih yapan Koç çifti, ürünlerini Akçakoca`da kurulan pazarda satışa sunmanın yanı sıra sipariş üzerine de müşterilerine ulaştırıyor.
İnternetten araştırdıklarını ve deneme yanılma yöntemiyle takı ve tespih yapımını öğrendiklerini anlatan Koç, tasarladıkları ürünlerin ilgili görmesiyle kendilerine gelir sağlamaya başladıklarını dile getirdi.
İşimizi ilerlettik ve pazara çıkmaya başladık
"İşimizi ilerlettik ve pazara çıkmaya başladık"
Emine Koç da bahçelerine gözyaşı tohumu ektiklerini belirterek, "Büyüdüler ve büyüdükten sonra kurumaya başladılar. Daha sonra mahsulünü topladık. Tanelerini dizmeye başladık. Bileklik, tespih ve kolye yaptık. Arkadaşlarıma birkaç hediye verdim. Onlardan çok güzel geri dönüşler aldım. Yaptıkça işimizi ilerlettik ve pazara çıkmaya başladık." dedi.
Koç, takıların zamanla ten rengini aldığını belirterek hem boş zamanlarını değerlendirmekten hem de gelir elde etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz