Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya`nın UCI`dan aldığı ödülle dünyanın bisiklet şehri ilan edildiğini anımsattı.
Danimarka`da UCI Başkanı David Lappartient ve jüri heyetinden aldıkları "Bisiklet Dostu Şehir" ödülünün kente ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Yüce, bisiklet kullanımını daha da yaygınlaştırmak için çalışmaları hızlı şekilde sürdürdüklerini söyledi.
Türkiye`de ilk defa Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı çatısı altında Bisiklet Yolları Yapım, Bakım Onarım ve İşletim Şube Müdürlüğü kurduklarını anlatan Yüce, "Bu şube müdürlüğümüz altında `40 Nokta 40 Rota` projesi geliştiriyoruz. Bu rotalar güzergahı belirliyor, noktalarda da çay-kafe molaları oluşturulacak. Bisiklete binen bir kişi belirli noktalarda durup istirahat edecek, çayını kahvesini içecek." diye konuştu.
Proje kapsamında belirli noktalarda bisiklet tamir merkezleri oluşturulacağını aktaran Yüce, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi`nden hareket edip Sapanca Gölü`nün etrafını dolaşma imkanı sunacak projenin Bakanlık tarafından onaylandığını kaydetti.
Yüce, Avrupa Birliğinden (AB) destek aldıkları "Karadeniz`de Pedal Çevirelim" projesiyle ilgili çalışmaları da başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Bisikletle ilgili farkındalığımızı, bisiklete olan sevdamızı, tutkumuzu, ilgi ve alakamızı her geçen gün artırıyoruz. Yollarımızı, bakımlarımızı yapıyoruz, bisiklete binmenin şartlarını oluşturuyoruz. Çünkü bisiklet sadece bir spor değildir, dünyada iş yerlerine veya herhangi bir noktaya gitmek için kullanılıyor. Bisikletle hem spor yapıyorsunuz hem de işinize gidiyorsunuz. Yani sporla işinizi, seyahatinizi harman ediyor, yaşamınızı bütünleştiriyor."
Yüce, bisikletin hayatın bir parçası olmaya devam edeceğini, belediye olarak her türlü çalışmayı yapmayı sürdüreceklerini dile getirerek, "Sakarya örnek şehir olmuştur, olmaya devam edecektir. Ben de bisiklete bineceğim, vatandaş da binecek." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz