Avrupa İlaç Ajansından (EMA) onay alan Marburg`daki tesisler, Avrupa`daki ve dünyadaki en büyük mRNA (mesajcı RNA) aşı üretim tesislerinden biri kabul ediliyor.
Tam olarak faaliyete geçtiğinde, yılda bir milyar doz COVID -19 aşısının üretilebileceği tesislerdeki tek bir mRNA kazanında yaklaşık 8 milyon aşı dozu üretilebiliyor.
Tesis 7/24 üretime devam ediyor
Tesis 7/24 üretime devam ediyor
Üretim hacmini en üst düzeye çıkarmak için şu anda Marburg`da 400 BioNTech çalışanı haftanın 7 günü 24 saat esasına göre çalışıyor.
Marburg tesisinde üretilen aşıların ilk partilerinin nisan ayının ikinci yarısında teslim edilmesi bekleniyor.
Marburg`da üretilen aşılar başta Almanya olmak üzere, Avrupa`daki şişeleme merkezlerinde steril dolumu ve paketlemesi yapıldıktan sonra ilgili ülkelere gönderiliyor.
Dr. Brunen mRNA`nın üretimi konusunda bilgi verdi
Dr. Brunen mRNA`nın üretimi konusunda bilgi verdi
Bilim ve Teknoloji Üretim Bölümü Başkanı Dr. Manfred Brunen, mRNA üretiminden nihai toplu aşıya kadar toplam 50 bin adımın gerekli olduğu ifade etti.
Braun, üretimi, süreç izleme, verilerin süreç değerlendirmesi ve çalışanların eğitimi gibi bilimsel konularla desteklediklerini vurguladı. Braun, mRNA`nın elde edilme işlemindeki sıralamanın önemine dikkati çekerek, şunları söyledi:
"4 aşamalı mRNA aşı teknolojisinin 3 aşamasını burada gerçekleştiriyoruz. mRNA`nın adı `haberci`, yani burada bir mesaj taşıyan bir molekül ürettiğimiz anlamına geliyor. Doğru bileşenleri bir araya getirirseniz ve ardından doğru koşulları elde ederseniz, o zaman laboratuvarda üretim ölçeğinde bile büyük miktarlarda mRNA üretebilirsiniz. Bu, üretimimizin ilk adımıdır. "
"İkinci adımda ilk adımda orada bulunan tüm bu bileşenlerden bu mRNA`yı temizliyoruz. Sonunda saflaştırılmış mRNA molekülü elde ediyoruz. mRNA çevresel etkilere duyarlı olduğu için korunması gerekir. Burada araştırmacılar yine doğadan faydalanıyor. Doğa, bu kadar hassas molekülleri genellikle sınırlı durumlarda paketleyecek şekilde yapar. Tam olarak aynı şeyi yapıyoruz. Lipitleri mRNA ile karıştırıyoruz. Lipitler ile mRNA arasında doğal bir çekim vardır, bu da lipitlerin mRNA çevresinde depolandığı anlamına gelir ve dış etkilerden korur."
Doldurma ve paketleme hususunda bilgi verilmedi
Doldurma ve paketleme hususunda bilgi verilmedi
Marburg`ta üretimin son aşaması olan şişeleme yani ürünün steril ortamda doldurulması ve paketlemesinin henüz yapılmadığına işaret eden Braun, "Doldurma ve paketleme başka yerlerde yapılıyor. Burada aşı doldurma işleminin yapılıp yapılmayacağını henüz söyleyemiyoruz." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz